Psie „poglądy” na ten temat higieny wydają się być zupełnie inny niż ludzkie. Lubią zapachy dla nas kontrowersyjne (i odwrotnie!), a wytarzanie się w nieczystościach wydaje się podnosić ich status wśród innych osobników. Służy też maskowaniu własnego zapachu podczas polowania. To, co dla nas jest brudzeniem się, dla psów jest naturalnym, instynktownym zachowaniem, a nawet ogromną frajdą, której nie jesteśmy w stanie zrozumieć. Często zresztą wystarczy spacer w deszczu, by stan sierści naszego przyjaciela pozostawiał wiele do życzenia. Jak pogodzić psie obyczaje z naszymi potrzebami?
Od kiedy można zacząć kąpać szczeniaka?
Jeśli chcemy, by nasz pupil był szczęśliwy i darzył nas zaufaniem, nie możemy zabraniać mu radosnego tarzania się w trawie, ani tym bardziej karać go za to, że się ubrudził. Możemy jednak nauczyć się, jak i kiedy kąpać szczeniaka i od pierwszych miesięcy życia oswajać go z tą procedurą, dzięki czemu udany dla psa spacer nie skończy się dla nas poplamionym dywanem w salonie. Psy zwykle nie lubią być kąpane, ale gdy od początku uczą się, że łazienka jest miłym miejscem, a kąpiel po szalonym spacerze – czymś naturalnym, zwykle przyjmują mycie ze spokojem.
Jeśli zapytamy weterynarza, kiedy kąpać szczeniaka, z pewnością odradzi nam to w okresie pierwszych szczepień. Wówczas przeziębienie może stać się początkiem poważnej infekcji – ta sama uwaga dotyczy zresztą wszystkich psów o obniżonej odporności (starszych, przewlekle chorych). Od kiedy więc można kąpać szczeniaka? Najwcześniej około 3. miesiąca życia, po wyszczepieniu. Od początku jednak warto zacząć oswajać pupila z łazienką.
Jak zachęcić psa do kąpieli?
Niezależnie od tego, czy przyzwyczajasz do kąpieli szczeniaka, czy dorosłego psa, początkowo zaproś go do łazienki tylko po to, by mógł zapoznać się z zapachami i przedmiotami, które tam się znajdują. W pomieszczeniu zostawiaj pupilowi zabawkę albo smakołyk – z pewnością chętniej będzie do niej zaglądał.
Kiedy pies poczuje się dobrze w łazience, zachęć go do wejścia do wanny/brodzika. Każdy sukces nagradzaj pochwałą lub smakołykiem. Dopiero po pewnym czasie takich treningów, zacznij odkręcać wodę, a gdy zauważysz, że pupil przyzwyczaił się do jej odgłosu, spróbuj zamoczyć jego łapy. I tak dalej. Cały czas dbaj o dobre samopoczucie pupila i nagradzaj każdy najmniejszy sukces.
Metodą małych kroków sprawisz, że Twój pies przyjmie kąpiel ze spokojem. Zawsze jednak zapewniaj mu poczucie bezpieczeństwa. Zadbaj o to, by stał na stabilnym podłożu (by nie ślizgały mu się łapy). Wyłącz głośną muzykę. Nie denerwuj się, nie okazuj zniecierpliwienia. Możesz też podsunąć pupilowi jakieś zajęcie na czas kąpieli, np. matę do lizania wysmarowaną mięsną pastą.
W jaki sposób wykąpać psa?
Procedura kąpania psa sprowadza się do kilku kroków:
- Wyprowadź psa na długi spacer – po kąpieli nie powinien wychodzić na dwór przez 3-4 godziny.
- Jeśli to możliwe, wyczesz pupila przed kąpielą – będzie znacznie efektywniejsza.
- Precyzyjnie ustaw temperaturę wody – powinna mieć około 37-39°C.
- Namocz psa, zaczynając od tyłu. Unikaj okolic uszu, oczu i pyska.
- Nałóż szampon (przygotowany według wskazań producenta) i wetrzyj w sierść (zgodnie z kierunkiem jej wzrostu, starając się jej zbytnio nie zmierzwić), a następnie dokładnie ją spłucz. Powtórz te czynności. Najlepiej będzie, jeśli za pierwszym razem użyjesz uniwersalnego preparatu, a za drugim – dedykowanego do typu sierści Twojego pupila.
- W taki sam sposób jak szampon nałóż odżywkę (spowolni brudzenie się sierści, ułatwi rozczesywanie, nawilży i nada ładny połysk), a po chwili dokładnie spłucz.
- Pozwól psu otrzepać się, a następnie osusz go ręcznikiem. Możesz też przyzwyczaić go suszenia suszarką – rób to ostrożnie, by nie przegrzać zwierzęcia.
Czym umyć psa?
Do mycia psa nigdy nie używaj „ludzkich” kosmetyków, nawet tych dla niemowląt czy alergików. Psy mają inną budowę skórę niż my – z cieńszą warstwą naskórka, większą liczbą mieszków włosowych, o odczynie lekko zasadowym itd. Preparaty dla ludzi działają na psią skórę drażniąco, a drobne uszkodzenia naskórka mogą stać się wrotami dla infekcji. Pamiętaj też, że psy często nie lubią zapachów, które nam wydają się przyjemne. Jeśli nie masz pewności, czym wykąpać psa, skorzystaj z porady weterynarza lub doświadczonego sprzedawcy w sklepie zoologicznym.
Używaj wyłącznie kosmetyków przeznaczonych dla psów, upewniając się o ich dobrej jakości (powinny zawierać jak najmniej sztucznych substancji). Jeśli Twój pupil ma szczególne potrzeby (np. związane z rasą czy przewlekłymi chorobami), uwzględnij je przy wyborze preparatu. Czym zastąpić szampon dla psa, gdy Twój podopieczny pilnie potrzebuje kąpieli, a nie masz pod ręką odpowiedniego kosmetyku? Możesz użyć sody oczyszczonej w proporcji około 100-150 g na litr wody.
Jak często kąpać psa?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak często kąpać szczeniaka czy dorosłego psa – niektóre zwierzęta wymagają tego raz na kilka miesięcy, inne wracają brudne z co drugiego spaceru. Każda kąpiel to dla pupila (i Ciebie) nieco stresu, a i ryzyko podrażnienia skóry czy przeziębienia. Dlatego możesz kąpać psa tak często, jak to konieczne, ale nie rób tego bez potrzeby.
-
Produkt w promocjiŁapka kurza krótkaOriginal price was: 29,70zł.14,85złCurrent price is: 14,85zł.
Najniższa cena z 30 dni: 0,00zł.
-
Skóra wołowa (60-70cm)10,12zł
-
Skóra wołowa5,72zł
-
Skóra sarny13,53zł
Nasi eksperci radzą
- PODRÓŻE Z PSEMPlanujesz wakacje ze swoim czworonogiem? Świetny pomysł! Podróżowanie z psem może być niezwykle satysfakcjonujące, ale wymaga odpowiedniego…Więcej
- PSIA MOWA CIAŁA – ZROZUM LEPIEJ SWOJEGO PRZYJACIELAPsy to wyjątkowe zwierzęta, które komunikują się z nami na wiele różnych sposobów. Mowa ciała jest jednym…Więcej
- Pudel – bystrzak w loczkach. Podstawowe informacje o rasie, charakter pudla i cena szczeniakaPudle dawniej były cenione przez artystów, arystokratów, a nawet władców. Dziś rasa jest nieco zapomniana, choć zupełnie…Więcej