Biały ser to produkt spożywczy często wykorzystywany w polskiej kuchni. Okazuje się jednak, że może pojawić się nie tylko na kanapce, w pierogach, na talerzu, ale także w psiej misce. Rozwiewamy wątpliwości na temat tego, czy pies może jeść twaróg i jak często oraz w jakiej formie można podawać mu ten ser.
Biały ser dla psa – czy to dobry pomysł?
Podstawą psiej diety jest wysokiej jakości, pełnowartościowe mięso. To na nim oparty jest skład dobrych karm dla tych czworonogów. Takie produkty są idealnie zbilansowane, jeśli chodzi o ilość składników odżywczych potrzebnych domowym pupilom na różnych etapach życia.
Psom można podawać zarówno karmy suche, jak i mokre. Te pierwsze mogą być podstawą diety szczególnie aktywnych osobników. Jednak obecnie uważa się, że najodpowiedniejsze dla psów jest żywienie mieszane – w takim jadłospisie stosunek karmy suchej i mokrej wynosi 1:1.
Bywa, że właściciele czworonogów, podają im “ludzkie” przekąski. Mimo tego, że niektóre smakołyki są zdrowe dla człowieka, mogą poważnie zaszkodzić zwierzęciu. Natomiast podawanie psu białego sera nie powinno być przyczyną problemów zdrowotnych u twojego pupila – jednak zależy to w dużej mierze od rodzaju produktu i stanu zdrowia zwierzaka.
Twaróg dla psa jako źródło składników odżywczych
Biały ser wyprodukowany z ekologicznego mleka to samo zdrowie. Znajduje się w nim wiele cennych składników odżywczych, witamin, który mają dobry wpływ na ludzki organizm. Twaróg jest bogaty w:
- pełnowartościowe białko, które jest budulcem kości;
- witaminy: D, która wspomaga przyswajanie wapnia, A pomagającej zachować dobry wzrok i B – sprzyja ona zachowaniu pięknych włosów i równowagi hormonalnej w organizmie.
W białym serze znajduje się dużo wapnia, które wspiera układ kostny i zdrowie zębów. Te składniki odżywcze i witaminy mają duże znaczenie nie tylko dla ludzi – są ważne również dla organizmów czworonogów.
Biały ser dla psa, czyli sposób na urozmaicenie diety
Mimo że biały ser nie powinien być stałym elementem psiej diety, to jego sporadyczne podawanie pupilowi, może przysłużyć się zdrowiu zwierzaka. Dzieje się tak, gdyż biały ser zawiera:
- wapń – pierwiastek ten wspomaga prawidłowy rozwój układu kostnego, pomaga utrzymać w dobrym stanie zęby i wspiera funkcjonowanie układu hormonalnego psa;
- witaminę D, która pomaga utrzymać w organizmie pupila równowagę wapniowo-fosforową. Sprzyja to zachowaniu zdrowia kości, układu ruchu i nerwowego;
- witamina B – pomaga ona utrzymać piękną sierść zwierzęcia, wspiera pracę układu nerwowego.
Miej jednak zawsze na uwadze, że pies może jednorazowo zjeść tylko niewielką ilość białego sera. Podawaj go zwierzęciu w misce, jako dodatek do posiłków. Może stanowić on też nagrodę – np. podczas tresury. Kawałek białego sera możesz też wykorzystać, podając psu leki – na pewno trafią one do żołądka zwierzaka.
Ser dla psa
To, czy psy mogą jeść ser, zależy od kilku czynników. Są osobniki, którym pod żadnym pozorem nie należy podawać nawet najmniejszej ilości twarogu. Ponadto psy w różnym wieku mogą jeść jego większe lub mniejsze porcje. Znaczenie ma też sama jakość sera. Musi być to produkt ekologiczny, w pełni naturalny i bez sztucznych dodatków urozmaicających jego smak.
Niekiedy zjedzenia sera przez zwierzaka może zakończyć się problemami ze strony układu pokarmowego i złym samopoczuciem pupila. W takiej sytuacji warto zgłosić się do weterynarza i w przyszłości unikać podawania mu tego przysmaku.
Jaki ser dla psa wybrać?
Sklepowa oferta twarogów jest ogromna. Jeśli jednak szukasz białego sera, który będziesz mógł zjeść ty i twój pupil, musisz zwrócić przede wszystkim uwagę na dwie kwestie. Twaróg dla psa:
- powinien być serem chudym lub półtłustym – jeśli wybierzesz ser tłusty i podasz go zwierzęciu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że skończy się to biegunką zwierzaka;
- musi być w pełni naturalny – pamiętaj, że zarówno twojemu, jak i psiemu zdrowiu przysłuży się jedzenie produktów eko. Ponadto biały ser dla psa nie może zawierać żadnych dodatków – np. szczypiorku, cebuli. Nie kupuj takich produktów ani nie dodawaj do twarogu żadnych warzyw i przypraw.
Kiedy zrezygnować z twarogu dla psa?
Mimo że biały ser ma szereg cennych składników odżywczych i nie jest toksyczny dla psów, to są osobniki, które muszą go unikać. Nie można go podawać zwierzętom:
- które cierpią na nietolerancję laktozy – zjedzenie nawet niewielkiej ilości sera przez psa dotkniętego taką przypadłością może skończyć się wzdęciami, gazami, bólem brzucha, biegunką, rozdrażnieniem;
- u których pojawiły się symptomy wskazujące na alergię na białka mleka – jeśli pierwszy raz podałeś twaróg psu i skończyło się to problemami ze zdrowiem, nie eksperymentuj i nie częstuj go więcej białym serem.
Twaróg dla psa – osobnik dorosły
Nie ma przeciwwskazań co do tego, aby dorosłe psy jadły od czasu do czasu twaróg. Jest on źródłem witamin, wapnia, które są niezbędne do zachowania zdrowia, dobrej kondycji i błyszczącej sierści.
Pamiętaj jednak, że nie powinien on zastąpić zdrowych przekąsek dla psa. Zawierają one optymalne proporcje składników odżywczych sprzyjających zachowaniu zdrowia. Biały ser powinien być dla psa odmianą, sporadycznie podawaną przekąską, a nie stałym elementem diety.
Twaróg dla szczeniaka
Również podstawą diety młodych psów powinny być specjalnie skomponowane dla nich mieszanki. Jednak ze względu na to, że szczeniaki intensywnie i szybko rosną, ich układ kostny rozwija się, potrzebują one sporej ilości wapnia w diecie. Można go dostarczać najmłodszym osobnikom także w postaci odrobiny białego sera.
Twaróg jest zdecydowanie bardziej lekkostrawny dla szczeniąt. Organizmy najmłodszych psów – takich, które nie ukończyły jeszcze 6. tygodnia życia – doskonale radzą sobie z trawieniem laktozy. Oznacza to, że zjedzenie nieco większej porcji białego sera przez pupila w tym wieku nie powinno skończyć się problemami ze strony układu pokarmowego.
Czy pies może jeść twaróg bez ograniczeń?
Nigdy nie przesadzaj ani z ilością sera podawaną psu, ani z częstotliwością serwowania tego ludzkiego przysmaku. Zbyt dużo twarogu w diecie może spowodować:
- niestrawność – w serze znajduje się laktoza, której nadmiar może być przyczyną wzdęć i gazów;
- problemy ze stawami – mimo że wapń odgrywa ważną rolę w psiej diecie, to jego nadmiar może być groźny dla organizmu. Zbyt duża ilość tego pierwiastka w jadłospisie może spowodować dysplazję stawów, a nawet zaburzyć równowagę mineralną – istnieje wtedy ryzyko pojawiania się problemów z układem kostnym.
Dlatego też kawałek białego sera może być jedynie nagrodą, urozmaiceniem diety. Na co dzień należy podawać psom przekąski wyprodukowane specjalnie z myślą o potrzebach tych zwierzaków.
-
Produkt w promocjiŁapka kurza krótkaPierwotna cena wynosiła: 29,70zł.13,50złAktualna cena wynosi: 13,50zł.
Najniższa cena z 30 dni: 13,50zł.
-
Skóra wołowa (60-70cm)10,12zł
-
Skóra wołowa5,72zł
-
Skóra sarny13,53zł
Nasi eksperci radzą
- PODRÓŻE Z PSEMPlanujesz wakacje ze swoim czworonogiem? Świetny pomysł! Podróżowanie z psem może być niezwykle satysfakcjonujące, ale wymaga odpowiedniego…Więcej
- PSIA MOWA CIAŁA – ZROZUM LEPIEJ SWOJEGO PRZYJACIELAPsy to wyjątkowe zwierzęta, które komunikują się z nami na wiele różnych sposobów. Mowa ciała jest jednym…Więcej
- Pudel – bystrzak w loczkach. Podstawowe informacje o rasie, charakter pudla i cena szczeniakaPudle dawniej były cenione przez artystów, arystokratów, a nawet władców. Dziś rasa jest nieco zapomniana, choć zupełnie…Więcej