Jack russell terrier – łobuz kocha najbardziej. Opis rasy, charakter i opieka nad jackiem

Niech Cię nie zwiedzie niewielka postura i uroczy wygląd jacka russella terriera! W tym niewielkim psiaku drzemią ogromne pokłady energii, a jego temperament potrafi zaskakiwać. Choć rasa ma wielu miłośników, to tylko nieliczni sprostają wyzwaniu, jakim jest wychowanie jacka russella i zapewnienie mu odpowiedniej dawki ruchu. Jeśli jednak prowadzisz aktywny tryb życia i szukasz psa z charakterem, być może mały biały psiak okaże się idealnym wyborem. Co warto wiedzieć o tej rasie? Jaki charakter ma jack russell terrier i ile kosztuje szczeniak z dobrej hodowli? Czytaj dalej.

Pies jack russell terrier – podstawowe informacje

Jack russell jest niewielki i wygląda uroczo, ale daleko mu do pieska kanapowego. To terier z krwi i kości. Ma wydłużoną sylwetkę na krótkich łapach (pies ma sprawiać wrażenie „dłuższego niż wyższego”). Mierzy w kłębie ok. 25–30 cm i waży ok. 5–6 kg. Należy do 2 sekcji III grupy FCI (teriery/teriery małe). Psy tej rasy cechują guzikowate lub opadające uszy w kształcie trójkąta skierowane do przodu, osadzone na lekko spłaszczonej głowie. Kufa jest wąska i nieco krótsza niż mózgoczaszka. Klatka piersiowa głęboka, o dobrze wysklepionych żebrach i wydatnym mostku. Łapy mocne, muskularne, o łokciach przylegających do tułowia. Oczy w kształcie migdałów są ciemne, pełne wyrazu i bystre. Ogon w spoczynku jest opuszczony, w ruchu powinien się unosić. Tradycyjnie przycinano jackom russellom terrierom ogony, jednak dziś jest to niedozwolone, dzięki czemu coraz częściej spotyka się radośnie merdające psiaki tej rasy. Ruch psa powinien być swobodny i sprężysty.

Wzorzec wskazuje także, że charakter jacka russella powinien być widoczny na pierwszy rzut oka – to energiczny terier o silnej osobowości, zwinny, bystry i pełen zapału. Jest czujny, ruchliwy i pełen temperamentu, odważny i pewny siebie, a przy tym przyjazny wobec otoczenia. Lękliwość lub agresja są uznawane za wady dyskwalifikujące.

Umaszczenie i szata jacka russella

Jack russell terrier może mieć szatę gładkowłosą, szorstkowłosą lub tzw. włos złamany (odmiana szorstkowłosa, ale z uboższym, krótszym podszerstkiem). Włos jacka russella jest ostry i dobrze chroni przed warunkami atmosferycznymi, a psy o wszystkich odmianach szaty są oceniane na jednym ringu podczas wystaw.

Umaszczenie białe musi dominować (zajmować min. 51% powierzchni ciała), jednak u psów rasy russell terrier zwykle pojawiają się kolorowe znaczenia na głowie i przy ogonie, także łatki na grzbiecie. Bardzo ważne jest pełne wybarwienie nosa i konturów oczu. Znaczenia lub łatki są w kolorze rudym (w różnych odcieniach, od jasnopłowego po kasztanowe), czarnym lub podpalanym (tzw. jack russell terrier tricolor).

Russell terrier – długość życia

Jack russell terrier średnio żyje 13–16 lat. To jedna z najbardziej długowiecznych ras, która na dodatek przez długi czas zachowuje dużą dozę energii i wesołe usposobienie. Co ciekawe, najdłużej żyjący jack russell osiągnął wiek ponad 20 lat.

Historia rasy jack russell terrier

Rasa wywodzi się z Anglii i można dokładnie wskazać osobę, która pracowała nad jej powstaniem. Był to pastor i myśliwy, miłośnik polowań z psami, John Russell (nazywany „Jack”). Żył w latach 1795–1883 i podczas swojej pracy hodowlanej rozwijał linię foksterierów, których zadaniem było wchodzenie do nor i wypłaszanie zwierzyny. John Russell był także cenionym sędzią Kennel Klubu i znawcą terierów. Chciał wyhodować bystrego, żywiołowego teriera, który niezmordowanie będzie towarzyszył myśliwemu i pomagał w polowaniach. Przodkinią wszystkich jack russell terrierów stała się suczka Trump, która dała początek hodowli Russella. Sam hodowca uznawał ją za wzór przyszłych idealnych terierów.

Około 1880 roku przodkowie dzisiejszych jacków trafili do Australii i to na tym kontynencie w dużej mierze rozwijała się rasa. Wynikało to z dużego zapotrzebowania na psy myśliwskie, które miały być pomocne w walce z plagą lisów rozprzestrzeniających się na piątym kontynencie.

W rasie wyodrębniły się dwa wyraźnie różne typy terierów i ostatecznie w 2000 roku dokonano podziału na dwie rasy – jack russell terrier i parson russell terrier. Dziś obie rasy podlegają próbom pracy przed dopuszczeniem do hodowli.

Jack russell terrier a parson russell terrier – różnice

Osoby, które szukają informacji o jackach russellach, z pewnością prędzej czy później trafia na określenie „parson russell terrier”. Na pierwszy rzut oka psiaki wyglądają niemal identycznie. Co je różni? Jack russell terrier i parson russell terrier to oficjalnie dwie różne rasy. Obie należą do III grupy FCI (teriery), jednak jack russell należy do sekcji 2 (teriery małe), a parson russell terrier do sekcji 1 (teriery duże i średnie).

Parson russell jest większy – waży ok. 6–10 kg, podczas gdy dla jacka russella odpowiednia waga wynosi ok. 5–6 kg. Parson ma dłuższe łapki i sylwetkę wpisującą się w kwadrat, a jack – krótkie łapki i sylwetkę wpisującą się w prostokąt. Jack russell może mieć łatki na ciele, dopóki biel jest przeważającym umaszczeniem, z kolei u parsona biel ma zdecydowanie przeważać – zdarzają się nawet całkowicie białe teriery tej rasy. Preferowane są u nich umaszczenia, które nie przekraczają głowy i okolic ogona. Najpopularniejszym typem sierści u jacka russella jest gładkowłosy, a u parsona – szorstkowłosy, choć u obu ras występują trzy typy sierści (gładkowłosy, szorstkowłosy, drutowany/złamany).

Charakter jacka russella

Żywiołowy, bystry, energiczny i pełen energii – jack russell to pies, którego „wszędzie jest pełno”. Musi osobiście sprawdzić każdą nową rzecz i jest bardzo czujny, a jego radosne, przyjazne usposobienie sprawia, że jack russell wydaje się zawsze w świetnym humorze. Ten nastrój udziela się także osobom, które spędzają z nim czas – to pies, z którym po prostu nie można się nudzić. Rasa ma duży temperament i bywa bardzo uparta oraz niezależna. To w połączeniu z silnym instynktem łowieckim oraz dużą potrzebą ruchu sprawia, że jack russell terrier zdecydowanie nie nadaje się na psa kanapowca. Ten czworonóg jest stworzony do aktywności i spędzania czasu w terenie. Jeśli jego właściciel tego nie lubi, może mieć pewność, że jack russell sam znajdzie sobie zajęcie – niekoniecznie takie, które zadowoli właściciela.

Jack russell to pies wyhodowany do polowań i obdarzony silnym instynktem łowieckim, dlatego należy zachować czujność na spacerach. Może się zdarzyć, że poczuje trop i zapomni o całym świecie, dlatego w lesie należy trzymać russella teriera na smyczy i kierować się zasadą ograniczonego zaufania.

Przyszły opiekun powinien zdawać sobie sprawę z tego, że jack russell bywa dość szczekliwy, co może sprawiać problemy osobom mieszkającym w bloku. Pobudzony – podczas zabawy, wizyty gości lub przy ogrodzeniu – potrafi głośno i uporczywie szczekać. Warto od szczeniaka pracować z psiakiem, aby uniknąć tej aktywności w nadmiarze.

Nie należy lekceważyć niewielkiej postury jacka russella – przyszły opiekun od samego początku powinien przyłożyć się do socjalizacji i wychowania pupila. Mały, cięty i odważny terier może mieć problem z dogadywaniem się z innymi psami. Jack russell jest tak pewny siebie i przekonany o swoich atutach, że może prowokować bójki lub zaczepiać inne psy – nawet dużo większe od siebie. W jego obecności należy także uważać na koty z powodu silnego instynktu łowieckiego jacka.

Niestety JRT znalazł się w czołówce niechlubnej listy ras najczęściej atakujących ludzi, którą stworzył brytyjski magazyn „Dogs Today”. Z drugiej strony – znane są przypadki heroicznego zachowania tych psiaków, np. obrony dzieci przed agresywnymi pitbulami. Jacki russelle występują także w filmach i reklamach – ich radosne usposobienie i inteligencja sprawiają, że są świetnymi aktorami!

Znając charakter i ogromny potencjał tej rasy, opiekun powinien mądrze ukształtować zachowania pupila – jeśli nie ma w tym doświadczenia, warto udać się do psiego przedszkola oraz dobrego szkoleniowca psów. Wówczas jack russell stanie się wyjątkowym towarzyszem na długie lata.

Kto będzie dobrym opiekunem dla jacka russella?

Jack russell terrier doskonale odnajdzie się w aktywnym domu. Osoba, która szuka niewielkiego, ale niezmordowanego psa do dalekich wspólnych wypraw, wycieczek w teren i spędzania czasu na świeżym powietrzu, z pewnością dogada się z jackiem. Niewielkie rozmiary psiaka sprawiają, że jest niedrogi w utrzymaniu i łatwo zabrać go ze sobą w podróż, a temperamentem i wytrwałością potrafi dorównać nawet psom dużo większym od siebie.

Jack russell to wesoły „chochlik” – zawsze jest w doskonałym humorze i gotowy do działania. Jeśli opiekun przymknie oko na niesforny charakter i przyłoży się do wychowania teriera, zyska cudownego, wiernego przyjaciela, który mimo niewielkiej postury ma fantastyczny charakter.

Pies jack russell terrier nie powinien być wybierany na domowego pupila wyłącznie ze względu na słodki wygląd. Mały, biały psiak wygląda uroczo, ale jego charakter może być problematyczny dla osób, które nie lubią aktywnie spędzać czasu i wolą ograniczyć spacery do trawnika pod blokiem. Niewybiegany jack stanie się nerwowy, szczekliwy i pobudliwy, może także przejawiać zapędy niszczycielskie i stać się uciążliwy dla otoczenia.

Opieka nad jackiem

Pielęgnacja

Pielęgnacja jacka russella terriera nie należy do skomplikowanych. Psa wystarczy regularnie czesać – w przypadku psów szorstkowłosych przyda się także trymer. Psów tej rasy się nie strzyże – szorstka sierść mogłaby wówczas zmienić strukturę i przestać pełnić funkcję ochronną. Trymowanie wykonuje się kilka razy do roku i można zrobić to samodzielnie lub zabrać psa do psiego fryzjera. Szczotkowanie i trymowanie zapewni psiakom zadbany wygląd, a przy tym zmniejszy ilość sierści pozostawianej w mieszkaniu. To największy problem w przypadku psów gładkowłosych – krótkie, ostre igiełki wbijają się w meble i dywany, skąd trudno je usunąć. Psy szorstkowłose linieją znacznie mniej, zwłaszcza jeśli zadbamy o trymowanie pupila kilka razy do roku, a pozostawiona sierść jest łatwiejsza do usunięcia. Regularnie należy kontrolować stan oczu, uszu i pazurów teriera.

Zdrowie

Jacki russelle są uznawane za rasę stosunkowo zdrową i odporną, niezbyt mocno obciążoną chorobami genetycznymi. Jest jednak kilka przypadłości charakterystycznych dla rasy, na które przyszły właściciel powinien być szczególnie wyczulony. Zdarzają się alergie pokarmowe i na czynniki środowiskowe, choroby neurologiczne (ataksja i mielopatia), miastenia (nużliwość mięśni), choroby oczu (zwichnięcie soczewki, jaskra, zaćma), cukrzyca oraz zwichnięcia rzepki kolanowej, sporadycznie – choroba Legga-Calvégo-Perthesa oraz choroba von Willebranda. W starszym wieku może pojawiać się guz przysadki niekiedy prowadzący do choroby Cushinga.

U psów całkowicie białych lub z białym uchem może pojawić się jednostronna lub obustronna głuchota, dlatego wybierając takiego pupila, warto zapytać hodowcę o badania słuchu. Wybór szczeniąt z rzetelnej hodowli, która bada swoje psy, pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób u naszego wymarzonego szczeniaka.

Żywienie

Jako mały psiak jack russell potrzebuje niewielkich dawek pokarmowych, jednak powinny być one wysokiej jakości. Opiekun może zdecydować się na samodzielne przygotowywanie posiłków, np. stosując dietę BARF. Ten sposób żywienia polega na komponowaniu diety z surowego mięsa, chrząstek i kości, ryb, podrobów i innych produktów pochodzenia zwierzęcego. Dodatek roślinny (warzywa, owoce, zioła, oleje roślinne) i suplementy dopełniają zapotrzebowanie na wszystkie składniki pokarmowe. To najbardziej naturalny sposób żywienia, jednak wymaga od opiekuna wiedzy, czasu i dyscypliny, by pies otrzymywał prawidłowo skomponowane posiłki w odpowiedniej dawce – zawsze świeże i na czas.

Alternatywą są oczywiście gotowe karmy bardzo popularne wśród właścicieli psów. Sucha lub mokra karma sprawdzi się doskonale, o ile wybierzemy produkt wysokiej jakości. Decydując się na ten sposób żywienia, należy zwrócić szczególną uwagę na składy – powinny charakteryzować się wysoką zawartością mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego oraz dodatkiem warzyw, owoców i ziół. Najlepiej by były pozbawione zboża i dopasowane do naszego psa. Dla niektórych jack russell terrierów warto wybrać karmę dla psów aktywnych.

Aktywność

Jeśli chcesz zbudować dobrą relację z jackiem russellem terrierem, konieczna będzie codzienna aktywność. Te psy uwielbiają ruch i bardzo go potrzebują. Codzienne spacery połączone z zabawą to absolutne minimum. Zachęć psa do zabawy piłką, wykorzystaj szarpaki i ucz psa sztuczek. Jack russell uwielbia wyprawy w teren – może towarzyszyć Ci podczas biegania lub wycieczek rowerowych. Możesz także zapisać się z psem na zajęcia agility lub tropienia.

Jeśli z jakiegoś powodu danego dnia pies będzie miał mniej ruchu, możesz przygotować dla niego smakołyki ukryte w macie węchowej lub naturalne gryzaki. Zadbaj jednak o to, by takie dni nie zdarzały się zbyt często. Jack pozbawiony aktywności fizycznej będzie sfrustrowany, nadpobudliwy i szczekliwy.

Jack russell terrier – cena szczeniaka i wybór hodowli

Cena jacka russella terriera z rodowodem ZKwP/FCI (renomowanych związków kynologicznych) to ok. 2–4,5 tysiąca złotych. Ceny szczeniąt zależą od renomy hodowli, tytułów wystawowych rodziców i innych detali. Jeśli trafisz na znacznie tańsze szczenięta – np. 300–500 zł, mogą to być psy z pseudohodowli. Zachowaj ostrożność – zdecydowanie się na psiaka bez rodowodu to zakup „kota w worku”. Pseudohodowcy liczą tylko na szybki zysk, nie przejmując się zdrowiem szczeniąt ani ich socjalizacją.

Jeśli rozważasz karierę myśliwską z jackiem russellem, to warto wybierać szczeniaka po polujących rodzicach i pytać o efekty prób pracy psów w hodowli, która Cię interesuje. A jeśli szukasz psa towarzyszącego, poinformuj o tym hodowcę – wówczas może wybrać dla Ciebie szczeniaka najlepiej odpowiadającego takim oczekiwaniom.

Rasy podobne do JRT

Niemal łudząco podobną rasą jest oczywiście parson russell terrier. Jeśli jednak zastanawiasz się nad innymi rasami podobnymi do jacka russella terriera, warto rozejrzeć się po III grupie FCI (teriery). Znajdziesz tam m.in. foksteriera, teriera brazylijskiego, border teriera, teriera irlandzkiego, west highland white terriera czy cairn terriera. Rasy łączy żywe usposobienie i odwaga, a czasem także upór i niezależność. Są jednak osoby, które nie wyobrażają sobie życia bez teriera u boku – być może jesteś jedną z nich?

Jeśli nie zależy Ci na rasowym psiaku, warto zajrzeć do schronisk – często można w nich znaleźć psy w typie terierów. Warto także poszukać psiaka na facebookowej grupie „Terierkowo” oraz „Jack Russell Terrier i Jackopodobne do adopcji”.

PODOBNE WPISY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *