Ile powinien jeść kot? Jak dawkować mu pokarm?

Zastanawiasz się, ile powinien jeść kot? To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli tych zwierząt, niezależnie od ich rasy. Prawidłowe odżywianie domowego pupila jest niezwykle istotne. Przekłada się ono na prawidłowy rozwój i zdrowie. Nie masz pewności, ile razy dziennie karmić kota? Podpowiadamy, co powinieneś wiedzieć na ten temat. Sprawdź, ponieważ te informacje mogą być dla Ciebie ważne.

Ile kot powinien jeść w ciągu dnia?

Koty mają mocno zakorzeniony instynkt łowiecki, jest to pozostałość po przodkach tych zwierząt żyjących dziko na wolności. Obecnie jednak zwierzęta te uzależnione są w głównej mierze od tego, co poda im ich właściciel. Ile koty powinny jeść? Prawidłowo skomponowana dieta powinna przede wszystkim w pełni zaspokajać zapotrzebowanie kota na poszczególne składniki odżywcze. Kluczowe jest również jej odpowiednie skomponowanie w taki sposób, aby pupil nie był przejedzony. To mogłoby przekładać się na otyłość, a tym samym na wiele problemów zdrowotnych. Więc ile razy dziennie karmić kota, aby zaspokoić jego potrzeby? Wszystko zależy od jego wzrostu, wieku, a także codziennej aktywności.

Właściciele kotów powinni zadbać o zbilansowaną dietę swojego pupila łącząc w codziennych posiłkach karmę suchą oraz mokrą np. w puszkach, saszetkach czy słoikach. Ile saszetek powinien jeść kot, aby można było stwierdzić, że jego dieta jest w pełni urozmaicona? Zdecydowana większość specjalistów zaznacza, że powinna to być maksymalnie jedna saszetka mokrej karmy w ciągu dnia. Warto jednak rozdzielić tę ilość pokarmu na dwa posiłki. Mokrą karmę z saszetki można podać kotu w formie śniadania oraz kolacji. Jest to o tyle istotne, że wówczas można bez problemu kontrolować czy mruczek faktycznie zjada wszystko to, co dostaje.

Ile powinien jeść kot w ciągu dnia i od czego zależy wielkość posiłków?

Przyjmuje się, że powinno zapewnić się zwierzęciu od dwóch do nawet sześciu posiłków dziennie zależnie od jego indywidualnych potrzeb. Bardzo ważne jest przy tym uwzględnienie:

  • rasy,
  • wieku.

Poza porannym i wieczornym pokarmem, wychodząc z domu i pozostawiając kota samego, warto przygotować mu posiłek w postaci suchej karmy pozostawionej w misce. Można również zainwestować w specjalną zabawkę interaktywną, w której umieści się kilka suchych przysmaków. W ten sposób można odciągnąć uwagę pupila i zająć go czymś przez dłuższy czas.

Ile kot powinien jeść w różnych momentach swojego życia?

Właściciele kotów powinni pamiętać, że wybierając karmę suchą lub mokrą, należy zwrócić uwagę na samą kaloryczność pożywienia. Bardzo często, ta sama ilość karmy, ale różnych producentów będzie znacząco różnić się między sobą pod tym względem. To może mieć natomiast ogromny wpływ na pupila, a także jego nagłe przybieranie na wadze.

Zastanawiasz się, co powinien jeść kot, aby mówić o jego zdrowym odżywianiu? W przypadku wątpliwości co do tej kwestii swój wybór warto skonsultować z weterynarzem. Pomoże on w dobraniu odpowiedniej karmy i jej ilości, uwzględniając takie parametry jak masa ciała, rasa, czy stan zdrowia. Często pojawiającym się pytaniem u specjalisty jest również to, ile powinien jeść kot po sterylizacji. Trzeba przyznać, że zabieg ten wpływa bezpośrednio na przybieranie na wadze przez pupila, dlatego po jego wykonaniu konieczne jest szczególne pilnowanie diety. Na szczęście na rynku dostępne są specjalne mieszanki dla takich mruczków.

Małe kotki a ich karmienie

Koty mają zwykle liczne potomstwo. Mniej więcej do 4. miesiąca życia odżywiają się one mlekiem matki, które jest dla nich najzdrowsze. Kiedy kotka przestaje karmić małe, obowiązek dbania o mruczki przechodzi na ich właściciela. Ile razy dziennie powinien jeść kot, który zakończył pobieranie pokarmu od kotki? Małe kotki oraz młode kocięta bardzo szybko rosną, a tym samym potrzebują cennych składników odżywczych do prawidłowego wzrostu. W tym wieku zwierzaki są również skore do zabawy, dlatego też nadwyżki energii szybko spalają. Ile koty powinny jeść? Od najmłodszych lat powinny one być przyzwyczajane do dwóch lub trzech posiłków dziennie, biorąc pod uwagę pokarm pełnoporcjowy. Do tego dochodzą często przekąski czy gryzaki. Należy także pamiętać, że wraz z wiekiem kota zmniejsza się jego metabolizm i chęć do zabawy. Oznacza to konieczność stopniowej zmiany karmu na mniej kaloryczną, aby uniknąć sytuacji, w której zwierzakowi grozi otyłość.

Karma sucha i mokra – w jakich ilościach podawać kotu?

Mokra karma jest istotna dla pupila, chociaż zwykle występuje jako element żywienia naprzemiennego z pokarmem suchym. Ile saszetek powinien jeść kot, aby mieć pewność, że dbasz o jego zdrowie w należyty sposób? Zwykle nieco większą ilość niż w przypadku produktów sypkich. Posiłki dostępne w saszetkach czy słoikach zawierają wszelkie niezbędne składniki odżywcze do prawidłowego rozwoju kota. Przykładem karma z rybą. Koty ją uwielbiają głównie ze względu na aromat, smak oraz zawartość łososia i sandacza.

Obawiasz się, że zbyt częste podawanie saszetki kotu może mu zaszkodzić? Niekoniecznie. Koty wolą jeść mniejsze porcje pożywienia, ale częściej. Zawsze natomiast warto skontrolować, czy mruczek zjadł cały swój posiłek. Jeżeli jakaś jego część pozostała w misce i nie ma na nią już ochoty, należy usunąć te pozostałości. Unikniesz wtedy sytuacji, w której pozostawiona karma mogłaby się zepsuć. Bardzo często pojawia się pytanie, czy kot może przyjmować psią karmę, a jeżeli tak, to ile mokrej karmy dla psamoże przyjmować w ciągu dnia. Warto pamiętać, że psia karma zawiera znacznie mniej tauryny, przez co u kota bardzo szybko pojawiłby się jej niedobór. Na rynku jest tyle produktów stworzonych z myślą o mruczkach, że nie ma potrzeby zmiany karmy na psią.

Jakie jeszcze plusy wynikają z podawania mokrej karmy? Karma w puszkach, podobnie jak karma w słoikach, nie tylko dostarcza kotu niezbędnych składników odżywczych, ale również zaspokaja jego zapotrzebowanie na wodę na poziomie nawet 70%.

Prawidłowe odżywianie kocura – cenne wskazówki

Zastanawiasz się, co powinien jeść kot, który ma już kilka lat? Opiekunowie takich zwierząt powinni zadbać nie tylko o urozmaiconą dietę. W tym przypadku najczęściej wykorzystuje się model mieszany i naprzemienne podawanie pokarmów suchych i mokrych. W tym przypadku niezbędne jest natomiast szczególne zadbanie o odpowiednią kaloryczność każdego posiłku. Karma sucha jest zdecydowanie bardziej kaloryczna niż mokra, nie można więc z nią przesadzić. Zwierzęta, które mają nadwagę, są zdecydowanie bardziej podatne na różnego rodzaju problemy zdrowotne. Nie warto więc ryzykować i trzeba dokładnie przeliczać wartości podawane mruczkom.

Umiarkowanie dotyczy także smaczków, gryzaków czy różnego rodzaju przekąsek. Te można podawać kotom raz dziennie. Nie są one złe, często pomagają uzupełnić niedobory witamin czy minerałów. Podobnie jednak jak wszystko, w nadmiarze mogą zaszkodzić.

Wciąż nie jesteś pewny, jak zachować się, kiedy kotka przestaje karmić małe, ile razy dziennie powinien jeść kot lub chcesz dowiedzieć się, ile powinien jeść kot po sterylizacji? Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u weterynarza. Nikt nie zaleci Ci lepszego działa niż specjalista, który na co dzień zajmuje się każdym z tych tematów.

Nasi eksperci radzą

PODOBNE WPISY