Pudel – bystrzak w loczkach. Podstawowe informacje o rasie, charakter pudla i cena szczeniaka

Pudle dawniej były cenione przez artystów, arystokratów, a nawet władców. Dziś rasa jest nieco zapomniana, choć zupełnie niesłusznie. Pudle to bardzo inteligentna, rodzinna rasa, która doskonale sprawdzi się w roli czworonożnego towarzysza. I świetnie się prezentuje! Na dodatek pudle występują w aż czterech rozmiarach, dzięki czemu każdy znajdzie idealnego pudla dla siebie. Dlaczego warto zainteresować się tą rasą, jeśli szukamy czworonożnego pupila? I czy pudel linieje? Sprawdź podstawowe informacje i dowiedz się, jaki charakter ma pudel. Dzięki temu ocenisz, czy bystrzak w loczkach będzie dobrym psem dla Ciebie.

Pies pudel – podstawowe informacje

Pudel jest zaliczany do IX grupy FCI (psy ozdobne i do towarzystwa) i zajmuje w niej całą drugą sekcję (pudle). To rasa, którą rozpozna każdy. Sylwetka lekko wpisująca się w prostokąt (z wyjątkiem pudla toy z sylwetką wpisaną w kwadrat), lekki, swobodny ruch, ciemne bystre oczy w kształcie migdałów, smukła sylwetka o długich łapach, oklapnięte uszy, a przede wszystkim – efektowna, kręcona sierść, strzyżona na różne sposoby. Rasa występuje w czterech rozmiarach.

Pudel – cztery rozmiary rasy:

  • pudel duży: 45–60 cm w kłębie,
  • pudel średni: 35–45 cm w kłębie,
  • pudel miniaturowy: 28–35 cm w kłębie,
  • pudel toy: 24–28 cm w kłębie.

Szata i umaszczenie pudla.

Efektowna, kręcona szata pudla jest bardzo obfita i ma strukturę wełny. Niektórzy pozostawiają zwykłe „loczki” i regularnie strzygą je w wybraną fryzurę, inni (zdecydowanie nieliczni) wybierają stworzenie sznurów – efektownych „dredów” z sierści pudla. Jest to jednak zadanie dla znawcy – hodowcy lub wprawnego groomera.

Umaszczenie pudla może być białe, czarne, srebrne, brązowe, apricot (morelowe) lub czerwone. Zawsze powinno być jednolite, bez białych plamek. Wzorzec duży nacisk kładzie na to, by umaszczenie było równe.

Czy pudel linieje?

Pudle nie linieją – to duże ułatwienie dla osób, które nie przepadają za widokiem sierści na meblach, ubraniach i w całym mieszkaniu. Ta cecha pudla ułatwia zachowanie porządku. Z drugiej strony specyficzny włos pudla „zbiera” na spacerach dosłownie wszystko – piasek, kurz, błoto, nasiona traw – dlatego jeśli po spacerze nie umyjemy psu łap, wszystkie te „skarby” znajdą się na naszych meblach i dywanach. Włos pudla nigdy nie przestaje rosnąć, dlatego wymaga regularnego strzyżenia – w przeciwnym razie będzie się filcował oraz zbijał w dredy i kołtuny.

Jak długo żyją pudle?

Pudle należą do najbardziej długowiecznych ras. Przeciętna długość ich życia to ok. 12–15 lat, jednak u pudli miniaturowych wiek 17–18 lat nie należy do rzadkości!

Czy pudel jest dobry dla osób z alergią?

Co ciekawe, pudle rzadko uczulają, mogą także powodować mniejsze objawy alergii niż inne czworonogi. Są jedną z ras o najniższym „potencjale alergizującym” dla człowieka. Warto jednak pamiętać, że każdy reaguje inaczej, co więcej – nawet dwa psy tej samej rasy mogą uczulać w różnym stopniu. Jeśli masz alergię, ale marzy Ci się czworonóg, przed podjęciem decyzji o psie koniecznie porozmawiaj z lekarzem.

Rasa pudel – historia

Choć pudle są obecnie zaklasyfikowane jako rasa towarzysząca, ich rodowód sięga znacznie dalej i nie jest do końca poznany. Wiadomo, że pudle zostały wyhodowane do pomocy myśliwym, a ich krajem pochodzenia jest prawdopodobnie Francja (choć istnieją przesłanki ku temu, że pudel wywodzi się z Niemiec lub Danii, a nawet Hiszpanii). Zadaniem tych czworonogów było aportowanie ustrzelonego ptactwa wodnego (zwłaszcza kaczek) podczas polowań. Przodkowie współczesnych pudli wypełniali to zadanie już od XIV wieku, choć podobne psy o kędzierzawej sierści były znane jeszcze wcześniej. W XX wieku rozpoczęła się planowa hodowla rasy, w wyniku której uzyskano cztery odmiany pudla i taki typ tej rasy, który znamy obecnie.

Szybko okazało się, że pudle są wyjątkowo inteligentną rasą, co sprawiło, że zyskały popularność jako zwierzęta cyrkowe oraz jako psy towarzyszące. W okresie II wojny światowej i po niej cieszyły się tak dużą sympatią, że stały się najpopularniejszą rasą psów rodzinnych – wyprzedzając nawet owczarki niemieckie. Hollywoodzkie aktorki nosiły fryzury przypominające uczesanie pudli, a dziennikarz z lat 50. zapisał w swoim artykule: „O jakich trzech rzeczach marzy dziewczyna? O klejnotach, norkach i pudlach”.

Czy wiesz, że…

Wiele słynnych postaci z kart historii było fanami pudli. Należą do nich m.in.: Karol Wielki, Zygmunt Stary, Beethoven, Maria Callas, Grace Kelly, Walt Disney, Thomas Mann, Jackie Kennedy, Lucille Ball oraz Anneliese Rothenberger.

Pudel – charakter

Pudle są niesłusznie wyśmiewane z powodu swojego oryginalnego wyglądu. W rzeczywistości to wyjątkowo inteligentne i chętnie współpracujące z człowiekiem psy, dziś trochę niedoceniane i zapomniane. Pudle bardzo szybko się uczą i robią to z dużym entuzjazmem – to nie są puste słowa! Stanley Coren, profesor psychologii, uporządkował rasy według inteligencji i łatwości szkolenia – pudel zajął drugie miejsce, zaraz za rasą border collie. Wyprzedził tym samym owczarka niemieckiego, labradora, golden retrievera i owczarka belgijskiego.

Pudel doskonale sprawdzi się w psich sportach – wysoka inteligencja i żywe usposobienie sprawiają, że może trenować agility, obedience i dogfrisbee, a treningi z psem tej rasy to czysta przyjemność. Może także uczyć się sztuczek. Czasem pudle są wykorzystywane jako psy terapeutyczne, pomagające niewidomym czy psy ratownicze – to dowodzi, jak duży potencjał drzemie w tej rasie. Równocześnie pudle pozostają psami o własnej osobowości i dużym temperamencie, co sprawia, że wiele osób, które zdecydują się na pudla, już nigdy nie chce mieć psa innej rasy.

Pudel z łatwością dostosowuje się do trybu życia swojego właściciela. Uwielbia aktywnie spędzać czas, ale nie pogardzi też wypoczynkiem na kanapie. Nie oznacza to jednak, że pudlowi wystarczą krótkie spacery dookoła bloku – ten czworonóg, mimo efektownej fryzury, z radością będzie hasać po polach i lasach oraz aportować piłeczki. To pies lojalny i bardzo empatyczny, a wśród domowników szybko staje się oczkiem w głowie – chętnie wchodzi z nimi w interakcje, jest przyjazny i wesoły. Wobec obcych pudel może zachowywać dystans, ale nie jest agresywny. Psa tej rasy warto od pierwszych dni przyzwyczajać do obecności innych psów i zwierząt domowych. Wówczas będzie zachowywać się wobec nich przyjaźnie.

Czy pudel jest szczekliwy?

Psy tej rasy mogą być szczekliwe, gdy zostają zbyt długo same i się nudzą (np. z powodu braku ruchu). Szczekaniem reagują także na pojawienie się gości i inne sytuacje, które wywołują w nich dużo emocji. Warto wziąć to pod uwagę i od szczeniaka uczyć pupila prawidłowego zachowania.

Opieka nad pudlem

Pielęgnacja

Choć pudel nie linieje, wymaga czasochłonnej pielęgnacji i warto wziąć to pod uwagę podczas zakupu czworonoga tej rasy. Bez względu na to, czy pies będzie wystawiany, czy też nie, konieczne jest strzyżenie sierści. Najprostszym rozwiązaniem są oczywiście regularne wizyty u psiego fryzjera. Pierwsze strzyżenie pudla powinno się odbyć w wieku ok. 3–4 miesięcy, a później zabieg trzeba powtarzać do końca życia psa co około 1–2 miesięcy w zależności od potrzeb i preferencji. Pudla można strzyc na różne sposoby i jeśli zwierzak nie jest wystawiany na psich wystawach, możemy wybrać taką fryzurę, jaka się nam podoba. Wielu właścicieli kupuje maszynkę i samodzielnie strzyże swoje psy.

Regularnie (co kilka dni) trzeba też czesać pudla specjalną szczotką „pudlówką” złożoną z drobnych igiełek. Pudel co prawda nie gubi sierści, ale jego wełnisty włos może się kołtunić. Należy także kontrolować stan pazurów i przycinać je w razie potrzeby oraz sprawdzać stan uszu (pudle mają tendencję do zapaleń ucha) oraz wyrywać z nich nadmiar włosów. Psy tej rasy wymagają także częstszych kąpieli niż większość psów.

Zdrowie

Pudle należą do ras długowiecznych i stosunkowo zdrowych, jednak mogą cierpieć na kilka charakterystycznych dla nich przypadłości. Należą do nich infekcje uszu, łzawienie oczu, przemieszczenie rzepki (głównie u odmiany miniaturowej i toy), problemy okulistyczne: podwinięcie powieki, postępujący zanik siatkówki, zaćma, a także choroby serca, padaczka, choroba Cushinga, dysplazja stawów biodrowych i łokciowych lub rozszerzenie i skręt żołądka (u pudli standardowych). Wiele z tych chorób jest dziedzicznych, dlatego warto wybierać szczenięta z profesjonalnych hodowli, które badają swoje psy.

Żywienie pudla

Pudle, jak wszystkie inne psy, powinny otrzymywać posiłki wysokiej jakości z dużą zawartością mięsa, bez sztucznych konserwantów i wypełniaczy w postaci zboża. Opiekun może zdecydować się na samodzielne przygotowywanie posiłków, np. zgodnie z dietą BARF. Wówczas pies otrzymuje surowe mięso, chrząstki, podroby i inne produkty pochodzenia zwierzęcego, warzywa, owoce i zioła. To najbardziej naturalna dieta dla psów, jednak wymaga od właściciela dobrej znajomości tematu żywienia psów, doboru składników i witamin oraz czasu i dyscypliny.

Alternatywą są gotowe karmy suche i mokre. Wybierając taki produkt, zawsze należy zwrócić uwagę na skład. W dobrej karmie będzie on prosty, zrozumiały i bez sztucznych dodatków i zbóż. Podawanie gotowej karmy jest bardzo wygodne – wystarczy odmierzyć dzienną dawkę podaną na opakowaniu. Pudla należy karmić 2–3 razy dziennie.

Pudel – cena szczeniaka i wybór hodowli

Choć pudle są niezbyt popularne w Polsce, to mają grono oddanych miłośników i hodowców, dlatego przyszły właściciel nie powinien mieć problemu ze znalezieniem hodowli. Warto zwrócić uwagę na to, czy hodowla należy do ZKwP/FCI – to renomowane związki kynologiczne zrzeszające profesjonalnych hodowców. Oprócz nich powstało mnóstwo nowych związków hodowców, które wystawiają swoje rodowody – niekoniecznie dbając przy tym o dobro zwierząt.

Jeśli hodowla należy do ZKwP lub FCI, to dobry pierwszy krok. Następnie warto dowiedzieć się, w jakich warunkach żyją psy i czy hodowca wykonuje odpowiednie badania przed rozrodem swoich czworonogów. Jeśli masz wątpliwości, dołącz do facebookowych grup i poproś o polecenie dobrej hodowli pudli. Warto poświęcić czas, by wybrać tę dobrą – w ten sposób możesz nabyć dobrze zsocjalizowanego, zdrowego pupila. Co więcej, hodowcy często służą radą przyszłym właścicielom i chętnie dzielą się z nimi swoją wiedzą. Na dodatek w ten sposób możesz wesprzeć osobę, która odpowiedzialnie hoduje psy i rozwija rasę, a nie pomnaża przypadkowe zwierzęta tylko z chęci zysku.

Ceny pudli z rodowodem są bardzo zróżnicowane i wahają się od 3 do 11 tysięcy złotych.

Rasy podobne do pudla:

  • lagotto romagnolo,
  • portugalski pies dowodny,
  • irlandzki spaniel wodny,
  • barbet,
  • bichon frise,
  • bolończyk,
  • hawańczyk,
  • labradoodle, maltipoo, cockapoo i inne hybrydy pudla.

PODOBNE WPISY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *