Akita japońska — podstawowe informacje o rasie. Co warto wiedzieć o akicie?

Akity to psy, które niewątpliwie robią wrażenie — są duże, eleganckie i puchate. Jednak warto pamiętać, że za tym miłym wizerunkiem kryje się iście japońska powściągliwość i gotowość, by bronić swojego zdania. Te cechy sprawiają, że rasa psa akita może być wyjątkowym towarzyszem, ale tylko we właściwych rękach. Przy odpowiedzialnym przewodniku akita pokazuje swoje najlepsze cechy, w tym niezwykłą wierność rozsławioną przez psa Hachiko — akitę, który po śmierci swojego pana przez dziesięć lat codziennie wychodził mu na spotkanie, czekając, aż jego opiekun wróci. Hachiko doczekał się nawet pomnika Tokio.

Akita japońska — podstawowe informacje

Aby zbudować tak niezwykłą więź, jaką miał Hachiko ze swym opiekunem, warto lepiej poznać rasę akita inu. Akity to duże, mocne psy o harmonijnej sylwetce, które należą do 5 sekcji V grupy FCI (szpice i psy ras pierwotnych). Mają spiczaste uszy, oczy o niemal trójkątnym kształcie, długie łapy i ogon charakterystycznie zawinięty nad grzbietem. Ich włos okrywowy jest szorstki, a podszerstek — miękki i bardzo gęsty. Długi włos to wada dyskwalifikująca na wystawach, jednak niektórzy miłośnicy psów marzą, by długowłosa akita zamieszkała pod ich dachem.

Umaszczenie psa akita:

Wzorzec dopuszcza kilka rodzajów maści: rudo-płową, sezamową, pręgowaną — te rodzaje umaszczenia muszą mieć „urajiro”, czyli białe rozjaśnienia na łapach, policzkach, klatce piersiowej i spodzie ogona. Występuje także biała akita. Niektórzy zastanawiają się, czy istnieje pies akita czarny. Niektóre ciemno umaszczone pręgowane psy sprawiają wrażenie czarnych, jednak czysta maść czarna nie jest dopuszczalna w tej rasie.

Akita wielkość:

Akita pies: 67 cm w kłębie z tolerancją 3 cm powyżej i poniżej, waga: 45-59 kg.

Akita suczka: 61 cm w kłębie z tolerancją 3 cm powyżej i poniżej, waga: 32-45 kg.

Ile żyje akita japońska?

Każdy opiekun psa chciałby, aby jego pupil był z nim jak najdłużej. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem akity, pies tej rasy będzie towarzyszył Ci przez około 10-14 lat. Warto rozważyć, czy mamy warunki, by opiekować się dużym psem przez tak długi czas.

Historia akity inu

Dawniej japońskie psy bywały małe, średnie i duże — nie wyodrębniano konkretnych ras, ale psy o wyglądzie charakterystycznym dla akity pojawia się w źródłach historycznych sprzed setek, a nawet tysięcy lat. Ok. XVII wieku w okolicach Akity (miasto i port morski w Japonii na wyspie Honsiu) wykorzystywano do walk psów czworonogi, które służyły również do polowań na niedźwiedzie oraz ciągnięcia ładunków. Psy te nazywano akita matagi. W połowie XIX wieku zaczęto krzyżować je z tosa inu oraz mastifami, uzyskując większe potomstwo, które miało mniej cech typowego szpica. Akity to psy o niezwykłej historii — towarzyszyły samurajom, mają swoje miejsce w japońskiej mitologii i literaturze, a przedstawiciele tej rasy cieszyli się w kraju dużym uznaniem. Niestety, II wojna światowa odcisnęła silne piętno na akitach i dopiero wysiłek pasjonatów pozwolił rasie przetrwać.

Co ciekawe, rasa akita inu w 1931 roku została uznana za japoński pomnik przyrody. Z badań genetycznych wynika, że akity są jedną z najstarszych i najbliżej spokrewnionych z wilkiem ras.

Akita — charakter

Akita to pies jednego właściciela i indywidualista. To nie jest czworonóg, który będzie zachęcał do wspólnych zabaw lub domagał się pieszczot. Zamiast głaskania i przytulania woli po prostu być obok właściciela — nie należy do wylewnych psów. Akity można opisać jako: spokojne, pojętne i niezwykle wierne. Nie są nastawione pozytywnie do obcych psów i ludzi, dlatego opiekun powinien zadbać o odpowiednie wychowanie od samego początku, by akita nie sprawiała problemów w dorosłym życiu. Psy tej rasy wyróżnia wysoka inteligencja, ale także niezależność i skłonność do dominacji. Akity mają silny instynkt myśliwski. Lubią ruch, ale nie rozpiera ich energia — mogą zarówno leniuchować przez kilka dni na kanapie, jak i towarzyszyć swojemu opiekunowi w górskich wędrówkach.

Szkolenie i wychowanie akity

Charakter akity może przysporzyć problemy, gdy pies dorośnie, dlatego ta rasa wymaga odpowiedzialnego opiekuna i socjalizacji od najwcześniejszych lat. Akitę należy wychowywać konsekwentnie i jasno wskazywać jej granice. Szkolenie może być trudniejsze niż w przypadku innych ras i właściciel powinien dobrze poznać swojego psa, by wypracować sobie metodę pracy z akitą. Mniej doświadczone osoby powinny skorzystać z pomocy dobrego szkoleniowca, ponieważ niewyszkolona akita może powodować niebezpieczne sytuacje w kontakcie z obcymi ludźmi lub psami. Akity z pewnością polubią długie wędrówki i tropienie.

Opieka nad akitą

Akity to prawdziwi indywidualiści i jednym z zadań opiekuna będzie zrozumienie natury akity. Wówczas właściciel może liczyć na oddanego psiego przyjaciela, który chętnie potowarzyszy mu zarówno w błogim lenistwie, jak i aktywnym wypoczynku na łonie natury. Biorąc pod swój dach akitę, musimy także pamiętać o systematycznej pielęgnacji, żywieniu psa pokarmem wysokiej jakości oraz regularnych wizytach u weterynarza. Choć rasa jest stosunkowo zdrowa, występuje w niej kilka chorób, dlatego właściciel akity powinien zachować czujność.

Pielęgnacja

Sierść akity nie kołtuni się i nie wymaga strzyżenia — należy tylko regularnie ją wyczesywać, zwłaszcza w okresie linienia. Wówczas akita gubi duże ilości podszerstka, które można usunąć poprzez szczotkowanie lub wydmuchiwanie ich suszarką. Akitę kąpiemy tylko, gdy to konieczne. Opiekun powinien także kontrolować stan uszu, oczu i długość pazurów. Zbyt długie pazury należy przycinać w razie potrzeby.

Żywienie

Akity bywają wybredne i część tych psów jest niejadkami, dlatego poszukiwanie dobrego sposobu żywienia to kwestia bardzo indywidualna. Możemy żywić psa dietą BARF, jednak wówczas należy zadbać o jak najlepsze zbilansowanie posiłków. Łatwiejszą metodą jest wybór gotowych karm wysokiej jakości — w takim przypadku warto postawić na prosty, naturalny skład karm z wysoką zawartością mięsa, warzywami i ziołami, bez zbóż i sztucznych wypełniaczy. Jeśli zmieniamy karmę, należy robić to stopniowo, mieszając starą karmę z nową i stopniowo zwiększając ilość nowej karmy. Karmimy psa 2 lub 3 razy dziennie — unikamy podawania jednej dużej porcji ze względu na ryzyko skrętu żołądka.

Najczęstsze choroby

Akity to rasa stosunkowo zdrowa i odporna. Gruba sierść chroni je przed chłodem, ale także przed przegrzaniem latem. W rasie zdarzają się przypadki dysplazji stawów (dlatego należy kupować szczenięta po przebadanych rodzicach), a także postępujący zanik siatkówki oraz podwinięcie powieki. Inne przypadłości, które mogą spotkać akitę, to zapalenie gruczołów łojowych, alergiczne zapalenie skóry, zaćma czy niedoczynność tarczycy. Najczęstszą przyczyną wizyt u weterynarza są problemy dermatologiczne. Jak każdy przedstawiciel dużej rasy, akita jest narażona na skręt i rozszerzenie żołądka. Odpowiednia dieta i regularna aktywność fizyczna mają duży wpływ na kondycję i zdrowie akity.

Akita — cena szczeniaka i wybór hodowli

Jeśli chcesz, by do Twojego domu trafiła akita japońska, warto rozejrzeć się za dobrymi hodowlami zrzeszonymi w legalnych związkach. Przed zakupem szczeniaka warto dowiedzieć się więcej o hodowli, poprosić hodowcę o przedstawienie badań rodziców szczeniąt oraz o opisanie charakterów psów. Dobry hodowca nie będzie miał problemu z przedstawieniem informacji o posiadanych akitach — jeśli hodowca unika takich rozmów, dla przyszłego właściciela powinien być to sygnał ostrzegawczy. Szczenięta akity z rodowodem kosztują ok. 1500-6000 zł.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu szczeniaka?

Szczenięta należy wybierać z miotów po zdrowych i zrównoważonych rodzicach — taka decyzja ułatwi nam przyszłe życie z wybranym przez nas psem. Rodzice szczeniąt powinni być przebadani pod kątem dysplazji i chorób oczu. Wskazane jest także badanie rzepek kolanowych oraz stawów łokciowych. Kupowanie akity bez rodowodu to zakup niepewny — możemy trafić na zwierzę chore, lękliwe lub agresywne, a przy tym wspieramy proceder pseudohodowli. Dlatego rekomendujemy zakup szczeniąt z legalnych i etycznie prowadzonych hodowli. 

Rasy podobne do akity

Istnieje kilka japońskich ras psów podobnych do akity i osoby nieznające tematu łatwo mogą pomylić akitę z jej krewniakami. Warto wiedzieć, że oprócz akity japońskiej (inaczej akita inu) występuje także: akita amerykańska, hokkaido, shiba inu, shikoku, kai, jindo oraz kishu. Wszystkie te rasy są podobne do akity — mają długie łapy, spiczaste uszy i zakręcony ogon. W Polsce popularnością cieszy się shiba inu, mniejszy kuzyn akity, który zyskał popularność dzięki internetowym memom z „piesełem”.

Nasi eksperci radzą

PODOBNE WPISY