Kot szkocki zwisłouchy — jakie są koty tej rasy i co warto o nich wiedzieć?

Kot szkocki zwisłouchy to wyjątkowa, mało znana w Polsce rasa kotów z oklapniętymi uszami i okrągłym pyszczkiem, który nadaje tym mruczkom niecodzienny wygląd. Jeśli spodobały Ci się te zwierzaki i marzysz o takim pupilu, sprawdź podstawowe informacje o rasie, dowiedz się, jaki ma charakter, ile kosztuje kot szkocki zwisłouchy i jak należy dbać o takiego mruczka na co dzień, by był szczęśliwy i zadbany. Dzięki temu przekonasz się, czy szkocki zwisłouchy to rasa dla Ciebie i poznasz kilka ciekawostek na temat tych kotów.

Kot szkocki zwisłouchy — podstawowe informacje

Koty szkockie zwisłouche oryginalnie noszą nazwę „scottish fold” (ang. „szkocki” i „złożony, zagięty”). Mają krótkie, ale bardzo gęste i miękkie futerko o gęstym podszerstku, zaokrągloną, grubokościstą budowę, okrągłą głowę i pełne policzki. Koty szkockie są średniej wielkości — ważą ok. 3-6 kg. Ich oczy mogą być złociste, niebieskie lub zielone — kolorystycznie muszą być dopasowane do barwy sierści. Koty szkockie zwisłouche wyglądem bardzo przypominają koty brytyjskie, a to za sprawą dolewu krwi tej rasy.

Koty zwisłouche umaszczenie:

Dopuszczalne są niemal wszystkie rodzaje umaszczeń, z wyjątkiem syjamskiego, lawendowego oraz czekoladowego. Koty szkockie zwisłouche często mają umaszczenie rude, biało-rude, pręgowane (tabby), niebieskie, czarno-białe, srebrzyste i białe.

Ile lat żyje kot szkocki zwisłouchy?

Wiele osób przed zakupem kociaka chce wiedzieć, jak długo żyje kot szkocki zwisłouchy. Średnia długość życia kotów tej rasy wynosi ok. 12-15 lat. To ważna informacja, ponieważ będziemy odpowiedzialni za naszego zwierzaka przez całe jego życie, także podczas wakacji, przeprowadzek czy choroby. Warto rozważyć, czy przez kilkanaście lat będziemy w stanie właściwie zaopiekować się kotem. Aby dłużej cieszyć się towarzystwem pupila, należy zadbać o żywienie karmą wysokiej jakości, regularną opiekę weterynaryjną oraz codzienną dawkę ruchu.

Historia kotów szkockich

Koty szkockie zwisłouche powstały przypadkiem — w wyniku mutacji genu folded ear (Fd), która wystąpiła u białej kotki żyjącej na szkockiej farmie. Wyjątkową cechę kotki dostrzegł hodowca kotów brytyjskich, William Ross, który postanowił wraz z żoną Mary rozpocząć hodowlę kotów z oklapniętymi uszami w latach 60. XX wieku. Hodowla pozwoliła na smutne odkrycie — gen powodujący uroczy wygląd uszu kotów, równocześnie odpowiada za gorszy słuch i deformację stawów i kości. Z tego powodu rasa, początkowo uznana przez Angielski Związek Hodowców Kotów, szybko została wykreślona z rejestru. Ponowne próby hodowli kotów z oklapniętymi uszami podjęto w USA, gdzie amerykański związek Cat Fanciers’ Association zaakceptował rasę. Podjęto hodowlę, krzyżując szkockie zwisłouche z rasą brytyjską — przynajmniej jedno z rodziców musiało mieć uszy o normalnym kształcie, by ograniczyć ryzyko wystąpienia chorób i deformacji. 

Znany, ale nie uznany.

Międzynarodowa Federacja Felinologiczna FIF-e wciąż nie uznała rasy i nie dopuszcza jej do wystaw. Choroby genetyczne związane z genem folded ear (Fd) tworzą wątpliwości, czy rozmnażanie kotów szkockich zwisłouchych jest etyczne.

Szkocki zwisłouchy — charakter

Koty szkockie zwisłouche wiele cech dziedziczą po kotach brytyjskich. Są bardzo spokojne i przyjacielskie, ciche i łagodne. To idealny kot dla kogoś, kto szuka towarzysza o stonowanym charakterze i małym temperamencie. Kot szkocki zwisłouchy rzadko miauczy i nie należy do hałaśliwych zwierzaków, których wszędzie jest pełno. Potrzebuje spokoju i czasu, by poczuć się bezpiecznie w nowym miejscu. Chętnie się bawi, ale będzie równie szczęśliwy, gdy będzie mógł po prostu spędzić czas z opiekunem, na wspólnym lenistwie i pieszczotach. Szkocki zwisłouchy charakteryzuje się dużą cierpliwością, dlatego może sprawdzić się jako pupil dla rodzin z dziećmi, należy jednak pamiętać o nauczeniu pociech, by nie niepokoiły kota, gdy zwierzak nie życzy sobie towarzystwa. Warto wiedzieć, że część przedstawicieli tej rasy źle znosi samotność, dlatego dobrym pomysłem może okazać się wzięcie pod swój dach dwóch kotów.

Opieka nad „szkotem”

Opiekun kota szkockiego zwisłouchego powinien zacząć troskę o swojego pupila już na etapie wyboru hodowli, by wybrać zdrowego zwierzaka od hodowcy dbającego o swoje koty. Kiedy kociak już trafi pod nasz dach, powinniśmy zapewnić mu odpowiednią pielęgnację, dietę wysokiej jakości i regularną opiekę weterynaryjną. Warto zadbać o codzienną dawkę aktywności fizycznej dla kota, a także o zabezpieczenie okien i balkonu. Kot z pewnością chętnie skorzysta z możliwości wypoczynku na świeżym powietrzu i obserwowania otoczenia, a w ciepłe dni będzie wygrzewać się na słońcu. Jeśli dysponujemy ogrodem, warto pomyśleć o wybudowaniu dla kota woliery, w której będzie mógł spędzać pogodne dni. Dzięki temu może cieszyć się swobodą, a równocześnie pozostaje bezpieczny i nie stwarza zagrożenia dla dzikich zwierząt.

Pielęgnacja

Krótka sierść kotów szkockich zwisłouchych nie sprawia większych problemów w pielęgnacji. Wystarczy regularnie ją szczotkować, co pozwoli usunąć martwe włosy, które w przeciwnym razie będą „ozdabiać” nasze podłogi i meble, a także trafią do układu pokarmowego kota. Koty, wylizując futerko, połykają część włosów, które mogą stworzyć kule włosowe w ich przewodzie pokarmowym. Warto temu zapobiegać, dbając o pielęgnację futra oraz podając karmę z wysoką zawartością błonnika. Należy także sprawdzać stan pazurów i uszu, w których może zalegać wydzielina.

Żywienie

Kot szkocki zwisłouchy wymaga takiego żywienia jak inne koty — dietą wysokiej jakości, w przeważającej części złożoną z mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Możemy zastosować dietę BARF, w której samodzielnie komponujemy posiłki dla pupila, wykorzystując surowe mięso, dodatki i suplementy (m.in. taurynę). To najzdrowszy sposób żywienia kota, jednak wymaga od właściciela poświęcenia czasu na przygotowanie posiłków, a także przyswojenia niemałej dawki wiedzy. Zamiast diety BARF możemy zastosować gotowe karmy dla kotów. Wówczas wybieramy karmy o prostym, jak najbardziej naturalnym składzie, które nie zawierają zbóż i innych sztucznych wypełniaczy, za to są bogate w mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. Warto porozmawiać z lekarzem weterynarii o suplementacji diety preparatami, których działanie chroni chrząstki i stawy (glukozamina i chondroityna).

Najczęstsze choroby

Niestety, rasa kotów szkockich zwisłouchych jest obarczona poważnymi chorobami dziedzicznymi. Należy do np. nich zwyrodnienie stawów, osteochondrodysplazja, kardiomiopatia przerostowa, a także choroby genetyczne dotykające koty brytyjskie (m.in. wielotorbielowatość nerek). Nie oznacza to, że nasz kot szkocki na pewno zachoruje, jednak trzeba brać pod uwagę takie ryzyko i uważnie wybierać hodowlę. I nie mniej ważne — ze względu na spokojny, stateczny charakter kotu może grozić otyłość, dlatego opiekun powinien pilnować dawek pokarmowych, nie przekarmiać kota i zapewniać mu ruch.

Hodowla kotów szkockich zwisłouchych — jak wybrać najlepszą?

Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia chorób, odpowiedzialni hodowcy krzyżują szkockie zwisłouche z kotami brytyjskimi w taki sposób, by tylko jedno z rodziców miało oklapnięte uszy. Warto wybrać przyszłego kociaka właśnie z takiego miotu. Należy także zapytać hodowcę o badania rodziców kociąt, by upewnić się, że zwierzęta dopuszczone do rozrodu są zdrowe i pod stałą opieką lekarza weterynarii. Hodowla powinna należeć do związku hodowców — np. WCF (World Cat Federation), CFA, czyli Federation Internationale Feline czy Polska Federacja Felinologiczna — Felis Polonia.

Kot szkocki zwisłouchy — cena

Dlaczego warto wiedzieć, ile kosztuje kot szkocki zwisłouchy? Cena kociąt często jest wskazówką, czy mamy do czynienia z profesjonalną hodowlą, czy pseudohodowcą, który masowo „produkuje” kociaki bez badań weterynaryjnych i — często — bez zapewnienia im odpowiednich warunków. Dlatego należy unikać pseudohodowli i nie wspierać tego nieetycznego procederu. Kot szkocki zwisłouchy, z profesjonalnej hodowli zrzeszonej w legalnym związku, kosztuje ok. 1500-4000 zł. Wyższa cena zwykle dotyczy kociąt po utytułowanych rodzicach, z renomowanych hodowli lub o rzadko spotykanym umaszczeniu.

Nasi eksperci radzą

PODOBNE WPISY