Jakie są koty himalajskie i co warto o nich wiedzieć? Podstawowe informacje o rasie i opiece

Wygląda jak pers, ale jego charakterystyczne umaszczenie sprawia, że nasze myśli wędrują w stronę kotów syjamskich lub ich potomków. To nie przypadek! Kot himalajski jest spokrewniony z tymi dwoma rasami. Bez wątpienia zwraca uwagę efektownym, gęstym futrem, pięknym umaszczeniem i głębokimi hipnotyzującymi oczami. Czy koty himalajskie występują w Polsce? Jaki mają charakter i jak powstała ta rasa? Sprawdź wszystkie najważniejsze informacje – takie jak cena kota himalajskiego, jego potrzeby i problemy zdrowotne. Dzięki temu ocenisz, czy kot himalajski to rasa stworzona dla Ciebie – a jeśli tak, z pewnością dowiesz się, jak być lepszym opiekunem tego wyjątkowego czworonoga.

Kot himalayan – podstawowe informacje

Koty himalajskie mają masywne, okrągłe i krępe ciało (określane jako „cobby”) z krótkimi łapami, krótką szyją i małymi uszami. Wrażenie pogłębia długa, gęsta sierść tworząca efektowną kryzę na klatce piersiowej. Ogon również ma dłuższy włos. Rasa jest średniej wielkości, choć z powodu dużej ilości futra może wydawać się większa. Pyszczek kotów tej rasy jest spłaszczony – niektórzy hodowcy dążą wręcz do ekstremalnego spłaszczenia ich pyszczków, zwłaszcza w liniach wystawowych. Nie jest to zdrowe dla kotów, dlatego należy unikać wybierania pupila po takich rodzicach. Duże, okrągłe oczy kotów himalajskich mają intensywny niebieski kolor.

Koty himalajskie przez niektóre organizacje felinologiczne są uznawane za odrębną rasę, a przez inne – tylko za odmianę kota perskiego o charakterystycznym umaszczeniu.

Kot himalajski umaszczenie

Koty himalajskie mają kremowe lub białe futro z ciemniejszym pyszczkiem, ogonem, uszami i końcówkami łap. Takie umaszczenie nazwano „point”. W przypadku tej rasy umaszczenie point może mieć różne odmiany – liliową, niebieską, kremową, rudą i seal.

Warto wiedzieć!

Nazwa „kot himalajski” nie wzięła się od pasma gór, ale od królików himalajskich, do których podobne są koty tej rasy. Króliki himalajskie wyróżniają się podobnym umaszczeniem typu point.

Jak długo żyją koty himalajskie?

Koty tej rasy dożywają 14–18 lat. To przeciętna długość życia kota. Aby jak najdłużej cieszyć się towarzystwem ukochanego pupila, warto wybrać kota z hodowli, która dba o badanie swoich podopiecznych i rozmnaża tylko zdrowe zwierzęta pozbawione wad genetycznych. Należy także zadbać o odpowiednią dietę swojego kota i o regularne wizyty kontrolne u weterynarza.

Historia rasy kotów himalayan

Kot himalajski jest wynikiem krzyżówki kotów perskich i syjamskich. Rasa powstała w Stanach Zjednoczonych, w latach 50. XX wieku, choć pierwsze próby były podejmowane już w latach 30. i brali w nich udział także hodowcy z Wielkiej Brytanii. Program hodowlany został jednak przerwany z powodu II wojny światowej.

Wbrew pozorom, uzyskanie kota o pożądanych cechach nie było takie proste. Choć umaszczenie colorpoint było przekazywane na potomstwo, budowa anatomiczna kotów była niezadowalająca. Pracowano nad gęstszą okrywą włosową, poprawą wyglądu głowy i ogona oraz nad bardziej proporcjonalną budową tułowia. Do programu hodowlanego włączyli się zarówno doświadczeni hodowcy, jak i zawodowi genetycy. Kiedy wznowiono prace nad hodowlą, udało się doprowadzić do uznania kota himalajskiego za rasę przez niektóre organizacje felinologiczne (m.in. ACFA, FIFe, TICA). Inne zaklasyfikowały kota tej rasy jako odmianę persa. Znacznie dłuższą historią mogą pochwalić się koty syjamskie i perskie, które dały początek rasie himalajskiej.

Charakter himalayan (rasa kota)

Koty himalajskie to zrównoważone, bardzo łagodne koty, które uwielbiają wylegiwać się spokojnie w wygodnych miejscach. Nie są zbyt skoczne i żywiołowe, raczej nie będą urządzać dzikich gonitw po domu i wspinać się po zasłonach, ale chętnie pobawią się zabawkami. Koty himalayan mają naturę domatorów i powinny być kotami niewychodzącymi. Dobrze czują się jako jedyne zwierzęta w domu, ale dogadają się także z drugim kotem lub psem.

Koty himalajskie przywiązują się do swoich opiekunów. Uwielbiają towarzyszyć im, ucinając drzemki gdzieś w pobliżu, witają właściciela w drzwiach i są mocno wyczulone na jego nastroje. Najchętniej spędzałyby cały czas na jego kolanach lub śpiąc obok na kanapie. Dobrze dogadują się też z dziećmi i są wobec nich bardzo łagodne, a kiedy zabawa im nie odpowiada – wycofują się i szukają spokojnego miejsca. Rasa himalayan bywa nieufna wobec obcych i powinna zapoznawać się z nowymi osobami we własnym tempie, często także wybiera sobie osoby, które darzy sympatią, a innych trzyma na dystans. Jednak warto pamiętać, że nawet w obrębie jednej rasy koty mogą różnić się między sobą, a każde zwierzę ma swój charakter.

Kto będzie dobrym opiekunem kota himalajskiego?

Kot himalayan doskonale odnajdzie się w domach spokojnych osób, które szukają pupila o podobnym temperamencie i łagodnym, przyjaznym usposobieniu. Kot himalajski nie będzie typem zwierzęcia, którego „wszędzie jest pełno”, dlatego będzie doskonałym wyborem dla osób starszych oraz tych, które wiele czasu spędzają poza domem. Idealny opiekun kota himalajskiego to taki, który także polubi spokojną obecność i bliskość swojego pupila, zachęci go do zabaw, by zwierzę się trochę poruszało oraz poświęci czas na pielęgnowanie długiej sierści.

Opieka nad kotem himalajskim

  1. Pielęgnacja

Koty himalajskie mają długą, bardzo gęstą sierść, która wymaga regularnej (nawet codziennej!) pielęgnacji, ponieważ w przeciwnym razie szybko się filcuje. Dobrze sprawdzi się furminator, który skutecznie usuwa nadmiar sierści. Częste szczotkowanie zapobiega powstawaniu kołtunów oraz ogranicza ryzyko pojawienia się kul włosowych w przewodzie pokarmowym kota. Należy także regularnie sprawdzać, czy pazury nie wymagają przycięcia. U kotów z bardzo spłaszczonymi pyszczkami konieczne jest przemywanie pyska np. zwilżoną ściereczką.

  1. Zdrowie kota himalajskiego

Koty himalajskie mają tendencję do niektórych chorób genetycznych takich jak postępujący zanik siatkówki, wielotorbielowatość nerek oraz astma i problemy z oddychaniem (zwłaszcza w przypadku ekstremalnie spłaszczonego pyszczka) oraz nadmierne łzawienie oczu. Zdarzają się także wady zgryzu i problemy dentystyczne. Aby uniknąć ryzyka chorób genetycznych, warto wybierać kotki po przebadanych rodzicach – dobry hodowca chętnie pokaże nam wyniki badań weterynaryjnych swoich kotów.

Ze względu na swój spokojny temperament koty tej rasy mogą także mieć skłonności do nadwagi, dlatego właściciel powinien zadbać o codzienną zabawę z pupilem, by dostarczyć mu odpowiednią dawkę ruchu oraz podawać odpowiednie dawki pożywienia, by nie przekarmiać pupila.

  1. Żywienie

Kot himalayan, jak wszystkie inne koty domowe, powinien otrzymywać posiłki składające się z minimum 85% z mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Koty nie powinny być utrzymywane na diecie wegańskiej ani wegetariańskiej! Właściciele mają do wyboru samodzielne przygotowywanie posiłków dla kota zgodnych z dietą BARF – tj. składających się z surowego mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, z dodatkiem ziół, olejów roślinnych oraz suplementów. Takie rozwiązanie jest naturalne, jednak wymaga poszerzenia wiedzy na temat prawidłowego żywienia kotów oraz sporo czasu i dyscypliny, by kot otrzymywał świeże i regularne posiłki.

Alternatywą są karmy komercyjne wysokiej jakości. Mokre lub suche karmy sprawdzą się doskonale, o ile wybierzemy produkty z dobrym składem – bezzbożowe, z wysoką zawartością mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Przed zakupem gotowej karmy należy zawsze przeczytać jej skład. Jeśli nasz kot jest niejadkiem, warto na początek zamówić niewielką ilość karmy, by przekonać się, czy zwierzę ją polubi. Wybierając gotową karmę, należy dopasować ją do wieku i trybu życia oraz ewentualnych chorób naszego pupila (są karmy dla kociąt, kotów dorosłych i seniorów, dla kotów niewychodzących, alergicznych, otyłych, ze skłonnościami do powstawania kul włosowych itd.).

Hodowla kotów rasy himalayan

W Polsce funkcjonują hodowle kotów himalajskich, dzięki czemu przyszły właściciel nie powinien mieć problemu ze znalezieniem swojego wymarzonego przyjaciela na czterech łapach. Często hodowlą rasy himalayan zajmują się osoby, które równocześnie prowadzą hodowlę kotów perskich. Jednak zanim zdecydujemy się na zwierzę, warto dowiedzieć się więcej o hodowli i warunkach, w jakich żyją zwierzęta i upewnić się, że hodowca bada swoje koty. Dzięki temu możemy uniknąć zakupu kota obciążonego chorobami genetycznymi. Co więcej, profesjonalny hodowca zawsze chętnie doradzi nam w kwestiach związanych z opieką nad kontem, a zły – chce tylko sprzedać zwierzęta.

Kot himalayan cena

Koty himalajskie z rodowodem kosztują ok. 2000–4000 zł. Jeśli interesuje Cię kot himalajski, cena zwierzęcia powinna zejść na drugi plan. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na zdrowie rodziców kotka (warto poprosić hodowcę o przedstawienie wyników badań). Należy także upewnić się, że hodowca zapewnia swoim zwierzętom odpowiednie warunki. Cena rasowego kota himalajskiego może być wyższa lub niższa w zależności od wieku, umaszczenia, przeznaczenia (kot wystawowy, do hodowli czy „na kolanka”), rodowodu oraz renomy hodowli. Niekiedy można kupić taniej dorosłego kota pohodowlanego lub kotka z niewielką wadą (np. nieprawidłowym zgryzem), która nie wpływa na zdrowie pupila, ale eliminuje go z hodowli i wystaw.

Rasy podobne do kota himalajskiego

Jest kilka ras, które warto wziąć pod uwagę, jeśli szukamy kota podobnego do himalajczyka. Przede wszystkim koty perskie i syjamskie – rasy, które posłużyły do stworzenia kota himalajskiego – są z nim najbliżej spokrewnione i najbardziej do niego podobne. Podobne rasy to ragdoll i kot birmański (oba długowłose i o umaszczeniu typu point), ewentualnie kot syberyjski lub norweski leśny. Obok wyglądu warto zwrócić uwagę na charakter rasy, która nas zainteresuje, bo może okazać się, że temperament kotka zupełnie nie pasuje do naszego trybu życia.

Wyprawka dla kota himalajskiego

Jeśli do Twojego domu ma trafić kot himalajski, warto z wyprzedzeniem zrobić odpowiednie zakupy. Niezbędna będzie kuweta i żwirek (najlepiej podobne do tych, których używa hodowca – gdy kot przyzwyczai się do nowego miejsca, możesz stopniowo zmienić kuwetę i żwirek). Potrzebna będzie także karma i miseczki na wodę oraz jedzenie. Kot himalajski nie obejdzie się bez porządnych akcesoriów do pielęgnacji sierści – doskonałym wyborem będzie furminator, który skutecznie usuwa martwą sierść i nadmiar podszerstka. Przydadzą się także zabawki, dzięki którym zachęcimy kota do aktywności. Wybierając drapak i legowisko lub budkę do spania weź pod uwagę to, że koty himalajskie nie przepadają za akrobacjami na wysokościach i nie są zbyt skoczne. Koniecznie zaopatrz się także w transporter, aby móc bezpiecznie odebrać kota z hodowli i zabierać go do weterynarza.

PODOBNE WPISY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *