Koty wydają się stworzone do pieszczot i głaskania. Większość z nich ma miękkie, puszyste futerko, uroczo mruczy i prosi się o czulszy dotyk. Zdarza się jednak, że nawet najbardziej przyjazny kot może podczas głaskania błyskawicznie zmienić swoje zachowanie i niespodziewanie ugryźć swojego opiekuna. Dlaczego te zwierzaki bywają agresywne i gryzą, kiedy można się tego najmniej spodziewać?
Mruczące zwierzaki uwielbiają głaskanie – w takim razie dlaczego kot gryzie, kiedy to robisz?
Przytulanie się do pupila i głaskanie go może być tak samo relaksujące dla zwierzaka, jak i dla jego opiekuna. Takie pieszczoty są bardzo ważne dla tych zwierząt, co ma związek z ich dzieciństwem.
Pod kocią sierścią, na skórze tych zwierzaków, znajduje się całe mnóstwo zakończeń nerwowych. Kiedy dotykasz swojego pupila, do obszarów mózgu odpowiedzialnych za odbieranie przyjemnych doznań docierają impulsy. Dlatego kot podczas głaskania zwykle błogo mruczy.
Takie kocie zachowanie ma związek z dzieciństwem zwierzaka, kiedy jego futro było często wylizywane przez matkę. Głaskanie kojarzy się mu z poczuciem bezpieczeństwa i bliskości. Również z tego względu pieszczoty pozwalają na zbudowanie bliskiej, trwałej relacji z opiekunem. Jednak bywa, że spokojny, mruczący z przyjemności kot, gwałtownie atakuje. Jakie mogą być tego powody?
Dlaczego kot gryzie podczas głaskania?
Takie zachowanie tych zwierząt nie jest rzadkością. To, dlaczego kot mruczy i gryzie, jest jednak często zagadką dla właścicieli zwierzaków. Opiekunowie nierzadko obawiają się niespodziewanego ataku. Niektórzy uważają też, że głaszczą pupili w zły sposób, sprawiają im ból.
Powody takiego zwierzęcego odruchu są jednak o wiele bardziej złożone. Wynika to z natury kotów, indywidualnej osobowości każdego osobnika. Jednak jeśli zastanawiasz się, dlaczego kot gryzie podczas głaskania, możesz też skonsultować się z weterynarzem. Bywa, że kąsanie opiekuna podczas zabawy i pieszczot jest objawem choroby.
Dlaczego kot gryzie? Nadwrażliwość na dotyk
Każdy kot lubi co innego – jeden woli spędzać czas na zabawie, “polowaniu” na zabawki, a inny chętnie przesiaduje na kolanach opiekuna.
Niektóre osobniki mają wrażliwą skórę i wyjątkowo intensywnie odczuwają nawet delikatny dotyk. Bywa, że głaskanie przez krótką chwilę sprawia im przyjemność. Jednak w pewnym momencie, kiedy zakończenia nerwowe zostają przestymulowane, spokojne przesuwanie dłoni po sierści może być przyczyną dyskomfortu i sprawiać im ból. Taki kot najpewniej wyrazi to, gryząc zaskoczonego opiekuna.
Nadwrażliwość na dotyk może być jedynie cechą osobniczą. Mimo tego należy być czujnym, gdyż nie zawsze wynika to z “urody” zwierzaka. Niekiedy nadwrażliwość jest objawem choroby.
Dlaczego kot mruczy i gryzie? Nieprawidłowa socjalizacja
Twój kot z natury nie jest pieszczochem? Kiedy tylko dotykasz jego sierści, ucieka, drapie albo gryzie? Przyczyną takiego stanu rzeczy może być sposób jego wychowywania zwierzaka we wczesnym dzieciństwie.
Najlepszym czasem na socjalizację kociąt jest okres między 2. a 8. tygodniem ich życia. To właśnie wtedy powinny przyzwyczajać się do ludzi, ich obecności i dotyku. Kocię, które było prawidłowo socjalizowane w tym okresie – brano je na kolana, głaskano, przytulano – prawdopodobnie wyrośnie na lubiącego takie pieszczoty dorosłego kota.
Natomiast jeżeli w dzieciństwie zwierzakowi brakowało czułości, to taki osobnik nie będzie raczej skory do długich sesji głaskania. Mogą go one irytować, czego efektem będzie najpewniej agresywne zachowanie – gryzienie, drapanie.
Dlaczego kot gryzie? Instynktowne zachowanie zwierzaków
Pamiętaj, że każdy kot to urodzony łowca i pan swojego terytorium. Kiedy go głaszczesz, jego zapach przenosi się na twoją skórę. Właśnie po to niektóre koty wskakują na kolana i domagają się pieszczot. Taki sam mechanizm dotyczy ocierania się o nogi opiekunów. Dlatego też niekiedy kot chce być jedynie pogłaskany, a nie ma zamiaru spędzać większej ilości czasu na pieszczotach – przerywa je, kąsając opiekuna.
Ponadto te zwierzaki lubią panować nad sytuacją i dyktować warunki. Kiedy poczują, że tracą kontrolę, zaznaczają swoją niezależność. Mogą to robić także podczas czułego głaskania, przerywając je bolesnym ugryzieniem.
Dlaczego kot gryzie, gdy go głaszczesz – inne powody
Gryzienie przez kota nie jest zwykle przejawem niechęci wobec opiekuna. Jeśli takie zachowanie zdarza się podczas głaskania, to może ono oznaczać również, że:
- kot jest chory – w takiej sytuacji dotyk może sprawiać mu ból. Kot, kiedy choruje, może być też zirytowany, mieć złe samopoczucie – wtedy, kiedy spróbujesz go pogłaskać, może cię zaatakować i ugryźć;
- zwierzak czuje się zagrożony – gryzienie przez kota nie jest zwykle przejawem agresji, tylko odruchem obronnym. Dlatego jeśli głaszczesz swojego pupila, a w tym samym czasie coś go przestraszy czy zestresuje, może cię on ugryźć.
Jak głaskać kota, aby sprawić mu przyjemność?
Rozwiązaniem zagadki tego, dlaczego kot mruczy i gryzie, może być niewłaściwy sposób głaskania. Aby rzeczywiście sprawić mu przyjemność:
- głaszcz go w tym kierunku, w którym rośnie jego sierść – zwierzaki te nie znoszą głaskania pod włos. Zwykle wtedy uciekają, a w najgorszym razie mogą nawet ugryźć;
- zwróć uwagę na to, aby twój dotyk był delikatny – głaszcząc, wykonuj krótkie, spokojne ruchy. Nie naciskaj też zbyt skóry kota – zwierzęta te zdecydowanie wolą czuły, subtelny dotyk;
- głaszcz odpowiednie punkty na ciele – twój pupil na pewno będzie mruczał z przyjemności, jeśli pogłaszczesz go za uszami, przy nosie, w okolicach czubka głowy, pod brodą czy po grzbiecie.
Dlaczego kot gryzie, czyli gdzie nie głaskać kota
Twój kot może dać ci jasno do zrozumienia, że nie przepada za dotykaniem go w określony sposób. większość osobników nie lubi głaskania ich po ogonie, po łapach i po brzuchu. Ponadto, zanim twój pupil cię zaatakuje, może zacząć:
- syczeć;
- cofać uszy;
- uderzać ogonem o podłogę;
- drżeć, “wiercić się” na kolanach;
- prężyć ciało i napinać mięśnie.
W takiej sytuacji, aby uniknąć ugryzienia, przerwij głaskanie.
Większość kotów to urodzone pieszczochy. Nie głaszcz jednak swojego mruczącego pupila na siłę, uszanuj jego osobowość, a unikniesz bolesnego ugryzienia.
-
Produkt w promocjiŁapka kurza krótkaOriginal price was: 29,70zł.14,85złCurrent price is: 14,85zł.
Najniższa cena z 30 dni: 0,00zł.
-
Skóra wołowa (60-70cm)10,12zł
-
Skóra wołowa5,72zł
-
Skóra sarny13,53zł
Nasi eksperci radzą
- Jakie są koty himalajskie i co warto o nich wiedzieć? Podstawowe informacje o rasie i opieceWygląda jak pers, ale jego charakterystyczne umaszczenie sprawia, że nasze myśli wędrują w stronę kotów syjamskich lub…Więcej
- Burmilla – kot o srebrnym futerku. Podstawowe informacje, cena, historia rasyŚredniej wielkości srebrzyste koty zachwycają swoim wyglądem, ale wielbiciele tej rasy przekonują, że to ich charakter i…Więcej
- Turecki van – kot, który lubi pływać. Podstawowe informacje o rasie.Kot o wyjątkowej urodzie, intensywnie niebieskich lub zielonych oczach, biały z charakterystycznym kolorowym ogonem i plamkami w…Więcej