Co i ile powinien pić kot?

Kot oblizujący się nad miseczką pełną mleka to obrazek prosto z książek i dobranocek, który chyba każdy zapamiętał ze swojego dzieciństwa. Nic dziwnego, że większości ludzi na pytanie, co piją koty, odpowiada odruchowo, że jest to mleko. Trudno powiedzieć, jak narodził się ten stereotyp, ale jest on bardzo niebezpieczny dla naszych czworonożnych pupili. Większość kotów rzeczywiście lubi mleko, co nie oznacza, że jest ono dla nich zdrowe. Z poniższego artykułu dowiesz się, dlaczego koty nie mogą pić mleka i w jaki sposób zaspokajać ich zapotrzebowanie na płyny.

Czy koty mogą pić mleko?

Koty tuż po narodzinach żywią się mlekiem matki. Zawiera ono wszystkie potrzebne im substancje odżywcze, więc przez pierwsze tygodnie życia nie potrzebują żadnych innych pokarmów. Z czasem jednak – podobnie jak dzieje się to w przypadku ludzi – ich dieta poszerza się o inne produkty. Około 8 tygodnia życia kocięta przestają ssać matczyne sutki. Ponieważ nie potrzebują mleka, zmniejsza się u nich wydzielanie enzymu niezbędnego do trawienia cukru mlecznego – laktozy. Czy wiesz już, dlaczego koty nie mogą pić mleka?

Nietolerancja laktozy to znany problem, którego wielu z nas dotkliwie doświadcza. Kiedy jesteśmy dziećmi, picie mleka nie powoduje u nas żadnego dyskomfortu. Z wiekiem jednak u większości ludzi spada zdolność trawienia laktozy, więc spożywanie mleka i produktów mlecznych staje się przyczyną bólu brzucha, wzdęć, uczucia przelewania się w jelitach, nadmiernego produkowania gazów, biegunek, alergii skórnych. Na takie same problemy narażamy naszych czworonożnych przyjaciół, pojąc ich mlekiem – i to krowim, którego skład jest zupełnie inny niż mleka kotki.

Odpowiedź na pytanie, czy koty mogą pić mleko, jest zatem oczywista – zdecydowanie nie powinny! Nie można zapominać o tym także, że nawet jeśli nasz pupil – podobnie jak pewien odsetek ludzi – dobrze toleruje laktozę, jako podstawowy napój mleko dostarcza zbędnych kotom cukrów (kot nie potrzebuje ich w diecie – ich organizm wytwarza je z białek) i niepotrzebnych kalorii. Prowadzi do otyłości, która dla kotów (zwłaszcza niewychodzących) jest równie szkodliwa jak dla nas.

Czy koty piją wodę?

Skoro nie powinno się podawać czworonogom mleka, to co właściwie piją koty? Oczywiście wodę. To nieodzowna substancja dla każdej żywej istoty. Woda dla kota jest tym samym, czym dla człowieka. Koci organizm składa się z niej w około 60%. Woda uczestniczy we wszystkich procesach fizjologicznych, w związku z czym jej niedobory szybko prowadzą do rozmaitych zaburzeń. O ile człowiek może przeżyć bez kropli wody kilka dni, kota jej deficyt może zabić nawet w ciągu doby.

To, ile powinien pić kot, zależy od wielu czynników – temperatury otoczenia, wieku i wagi zwierzęcia, poziomu aktywności, a także tego, ile płynów otrzymuje z pożywieniem. Przyjmuje się, że kot potrzebuje mniej więcej tyle wody, co człowiek, czyli dziennie około 30-40 ml na kilogram masy ciała. Nie oznacza to, że kot ważący 5 kg musi każdego dnia wypić prawie szklankę wody. Dobrze jest – bo zgodnie z kocią fizjologią – gdy większość potrzebnych mu płynów pobiera z pożywienia.

Odpowiadając na pytanie, czy koty piją wodę, trzeba podkreślić, że z natury piją jej niewiele. To dziedzictwo po pustynnych przodkach. Pożywienie dzikich kotów składa się z wody w około 70-80% i jest niemal w całości pokrywa dzienne na nią zapotrzebowanie. Koty domowe mają jednak inną dietę. Zdarza się, że jedzą wyłącznie suchą karmę, która zawiera zaledwie kilka procent wody. W takiej sytuacji bezwzględnie należy zadbać o to, by kot pił, nawet jeśli nie ma takiego odruchu.

Jak zachęcić kota do picia wody?

Przede wszystkim musimy zapewnić pupilowi stały dostęp do świeżej wody – mało prawdopodobne, że z natury ostrożny przy wyborze pożywienia kot wypije wodę zanieczyszczoną karmą, sierścią, kurzem lub po prostu stojącą w misce od trzech dni.

Jeśli zaobserwujesz, że Twój czworonożny przyjaciel, mimo stałego dostępu do wody, nie chce jej pić, wypróbuj poniższej opisane metody:

  • Ustaw miskę z wodą z dala od miski z karmą. Instynkt często nakazuje kotom unikać wody znajdującej się z pobliżu karmy – w naturze wodopój, przy którym znalazło się martwe zwierzę (czyli pożywienie) „uznałyby” za skażony. Z podobnych powodów nie stawiaj nigdy misek w pobliżu kuwety!
  • Zmień miskę na wodę dla kota. Zbyt lekka może przesuwać się podczas picia i uciekać mu sprzed pyszczka, co zniechęca do korzystania z niej. Zbyt mała może drażnić kocie wibrysy, bardzo wrażliwe na dotyk.
  • Kup kotu fontannę. Jeśli szerokim łukiem omija miskę z wodą, ale chętnie chłepce ją z kranu, to z pewnością spodoba mu się takie poidełko.
  • Dolewaj nieco wody do karmy. Twój pupil prawdopodobnie nawet nie zauważy zmiany.
  • Jeśli masz w domu dwa lub więcej kotów, ustaw kilka miseczek z wodą. Nawet najbardziej zżyte ze sobą osobniki nie lubią dzielić się swoją miską.

Uważnie obserwuj swojego pupila. Reaguj nie tylko wtedy, gdy pije za mało, ale i wówczas, gdy pije wyjątkowo dużo (może to świadczyć o chorobie) albo gdy pije tyle, ile powinien, ale ma sucho w kuwecie. Każde odstępstwo od normy to powód do pilnej wizyty u weterynarza.

Nasi eksperci radzą

PODOBNE WPISY