Owczarek szwajcarski to pies, który z pewnością zwróci na siebie uwagę podczas spacerów. Radosny, wyjątkowo urodziwy, wpatrzony w przewodnika czworonóg to marzenie wielu osób. Warto jednak wiedzieć, że opieka nad BOS-em stanowi niemałe wyzwanie. W końcu pod efektownym białym futrem kryje się temperamentny, duży pies, potrzebujący obecności swojego opiekuna, szkolenia i zajęcia. Jeśli jednak podołasz temu wyzwaniu, możesz mieć pewność, że zyskasz wspaniałego, oddanego psiego przyjaciela. Sprawdź najważniejsze informacje o rasie: jaki jest charakter białego owczarka, jakiej opieki wymaga oraz jak wybrać odpowiednią hodowlę. Dzięki temu dowiesz się, czy biały owczarek szwajcarski to rasa dla Ciebie.
Biały owczarek szwajcarski – podstawowe informacje
Biały owczarek szwajcarski (BOS) to rasa psa należąca do 1 sekcji I grupy FCI (owczarki i inne psy pasterskie), która została także zaakceptowana przez inne organizacje kynologiczne, m.in. ZKwP, UKC, CKC, ANKC, WKU, AKC. Owczarki szwajcarskie to duże psy o wzroście z przedziału 55–65 cm i wadze 25–40 kg. Kształtem sylwetki przypominają owczarki niemieckie. Mają stojące uszy i bystre ciemnobrązowe oczy o migdałowatym kształcie. Głowa owczarka szwajcarskiego jest mocna, sucha i klinowata z profilu. Szata może być krótkowłosa lub długowłosa, o białym kolorze i z gęstym podszerstkiem. Pigmentacja nosa, warg i powiek powinna być czarna.
Warto wiedzieć!
Inne nazwy rasy to Berger Blanc Suisse oraz owczarek amerykańsko-kanadyjski, jednak w Polsce najpopularniejszym określeniem jest biały owczarek szwajcarski.
Biały owczarek – długość życia
Średnia długość życia owczarka szwajcarskiego to ok. 11–14 lat. Jest to przeciętna długość życia psów dużych ras.
Historia rasy BOS
W miotach owczarków niemieckich czasem przychodziły na świat białe szczenięta. Przez większość hodowców takie umaszczenie było traktowane jako poważna wada, jednak niektórzy hodowcy ze Stanów Zjednoczonych i Kanady stopniowo zaczęli rozwijać tę odmianę jako odrębną rasę. Do Szwajcarii pierwsi potomkowie białego owczarka szwajcarskiego trafili w latach 70. XX wieku. Tam rozwinięto ich hodowlę – szczególnie przyczynił się do tego pies o imieniu Lobo. Jego potomkowie, wraz ze sprowadzanymi z Ameryki czworonogami, dali początek obecnie znanej rasie. BOS został uznany w Szwajcarii za rasę w 1991 roku, jednak FCI zaakceptowało ją dopiero w 2002 roku. Ponieważ to Szwajcaria wystąpiła o uznanie białego owczarka za odrębną rasę, psy zyskały oficjalną nazwę właśnie od tego kraju.
Obecnie ta rasa nie jest szczególnie popularna, mimo wielu pozytywnych cech, walorów użytkowych i efektownego wyglądu, który zwraca na siebie uwagę nawet osób niezainteresowanych kynologią.
Owczarek szwajcarski – charakter
Zrównoważony, aktywny, radosny, wpatrzony w przewodnika – te określenia przychodzą na myśl, gdy chce się opisać charakter białego owczarka szwajcarskiego. Psy tej rasy są bardzo przyjaźnie i życzliwie nastawione do ludzi, ale równocześnie potrafią być nieprzekupnymi stróżami w swoim domu. Obcych traktują z dystansem, jednak nie są agresywne. Przyjazne nastawienie sprawia, że BOS dobrze dogaduje się z dziećmi, o ile maluchy są nauczone odpowiedniego zachowania wobec psa. Należy jednak pamiętać, że biały owczarek to duże zwierzę, które czasem nawet niechcący może np. przewrócić dziecko. Biały owczarek dobrze dogada się także z innymi zwierzętami domowymi.
Owczarek szwajcarski bardzo szybko i mocno przywiązuje się do swojego opiekuna. Z radością wypełnia jego polecenia, jest bardzo posłuszny (o ile go tego nauczymy) i chętnie współpracuje. To ogromna zaleta, jednak z drugiej strony trzeba pamiętać, że taki pies będzie potrzebował kontaktu ze swoim opiekunem – codzienne długie spacery i regularne treningi to absolutna podstawa. Owczarek szwajcarski pozostawiony sam sobie szybko robi się apatyczny i nie czuje się dobrze. Psy tej rasy nie powinny zbyt długo zostawać same w domu – może pojawić się lęk separacyjny lub mogą zacząć niszczyć przedmioty z nudów.
Miłośnicy rasy bardzo doceniają wesoły, żywy temperament BOS-ów i przekonują, że są to psy pełne zapału do pracy, zawsze gotowe, by towarzyszyć swojemu opiekunowi. Są także inteligentne, dzięki czemu szybko odnajdują się w nowych sytuacjach i łatwo się uczą (zarówno tych dobrych rzeczy, jak i złych – warto o tym pamiętać).
Użytkowość
Choć białe owczarki nie są zbyt popularne i w zdecydowanej większości stanowią po prostu psy rodzinne, mają doskonałe predyspozycje do stania się psami użytkowymi. Sprawdzą się w psich sportach (np. obedience, tropienie), a także jako psy pracujące. W Ameryce Północnej białe owczarki są psami policyjnymi, tropiącymi, poszukującymi zaginionych oraz przewodnikami osób niewidomych.
Czy BOS może żyć na podwórku?
Choć białe owczarki szwajcarskie uwielbiają spędzać czas na dworze, zdecydowanie NIE nadają się do życia na podwórku, w kojcu. To psy, które potrzebują częstego kontaktu ze swoim opiekunem i chcą mu towarzyszyć oraz wypełniać jego polecenia. Zostały wyhodowane do współpracy z człowiekiem. Źle się czują w odosobnieniu, a ich energia i potrzeba współpracy nie zostają zaspokojone, gdy BOS mieszka w kojcu.
Osoby, które nie chcą szkolić psa, zabierać go na długie spacery i spędzać z nim czasu każdego dnia, nie powinny decydować się na rasę nastawioną na współpracę z człowiekiem.
Opieka nad białym owczarkiem
Pielęgnacja
Biały owczarek wymaga regularnego szczotkowania (zwłaszcza w okresie linienia), przycinania pazurów i kąpieli od czasu do czasu, jednak jego pielęgnacja nie sprawia większych trudności. Długowłosych owczarków nie trzeba strzyc – można jedynie przyciąć sierść na łapach oraz w okolicach uszu (ze względów wizualnych, a nie z konieczności). Regularnie należy sprawdzać stan uszu i zębów pupila.
Zdrowie
Owczarek biały szwajcarski jest uznawany za stosunkowo zdrową rasę, jednak ma skłonności do niektórych chorób genetycznych. U białych owczarków zdarza się m.in. mielopatia zwyrodnieniowa (DM), hipertermia złośliwa, alergie pokarmowe i na czynniki środowiskowe (np. kurz), choroby oczu, padaczka oraz dysplazja stawów biodrowych i łokciowych. Wybór szczeniaka po przebadanych rodzicach ogranicza ryzyko wystąpienia takich chorób u naszego wymarzonego psa.
Jak wszystkim dużym i aktywnym psom, BOS-om grozi skręt i rozszerzenie żołądka, dlatego opiekun powinien zadbać o karmienie psa mniejszymi porcjami (2–3 posiłki dziennie) i nie zachęcać go do wysiłku bezpośrednio po jedzeniu.
Aktywność i szkolenie
Białe owczarki szwajcarskie potrzebują odpowiedniej socjalizacji i szkolenia już od pierwszych dni w nowym domu. Dzięki temu będą odważne i ciekawe świata, a nie lękliwe i wycofane. Choć niektórzy myślą, że inteligentne rasy niejako „wychowują się same”, jest to oczywiście mit. BOS potrzebuje szkolenia jak każda inna rasa i warto mu je zapewnić – to prawdziwa przyjemność zarówno dla psa, jak i jego przewodnika, a wspólne ćwiczenia rozwijają więź pomiędzy psem i jego właścicielem. Dzięki treningowi zyskamy posłusznego, bezpiecznego i przywiązanego do nas czworonoga.
Biały owczarek powinien mieć zapewnione zajęcia intelektualne (szkolenie, nosework) oraz odpowiednią dawkę aktywności fizycznej. Codzienne spacery to absolutne minimum. BOS z radością będzie towarzyszył opiekunowi podczas biegania, jazdy na rowerze czy długich wędrówek w terenie.
Biały owczarek szwajcarski – cena szczeniaka i wybór hodowli
Choć rasa ta nie jest szczególnie popularna, w Polsce funkcjonuje kilka hodowli białych owczarków szwajcarskich (zarówno długo- jak i krótkowłosych), dlatego przyszły właściciel nie powinien mieć problemu ze znalezieniem psiaka dla siebie. Cena za szczeniaka waha się w granicach 2500–5000 zł i zależy od różnych czynników, m.in. przeznaczenia psiaka (hodowla, wystawy, pies towarzyszący), wieku psa, rodowodu czy renomy hodowli.
Warto zwrócić uwagę, do jakiego stowarzyszenia lub organizacji należy hodowla, z której chcemy kupić szczenię. Obecnie w Polsce funkcjonuje wiele mniej i bardziej profesjonalnych związków hodowców. Najdłużej funkcjonuje ZKwP i jest to jedyny związek kynologiczny, który podlega Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI).
Rasy podobne do białych owczarków
- owczarek niemiecki długowłosy i krótkowłosy,
- owczarek czeski,
- owczarek belgijski,
- owczarek holenderski długowłosy i krótkowłosy.
Dodaj komentarz