Amerykański curl – podstawowe informacje o rasie

Rasy kotów są słabiej znane i rozpoznawalne niż rasy psów. Dlatego, jeśli jesteś miłośnikiem mruczków, z pewnością chętnie dowiesz się czegoś o mało znanej w Polsce rasie kotów, jaką jest amerykański curl! Sprawdź, czym charakteryzują się koty tej rasy, jaki mają charakter, a także czy w Polsce hoduje się koty amerykańskie. Być może okaże się, że to idealny pupil dla Ciebie?

Kot amerykański curl – podstawowe informacje

Najbardziej charakterystyczną cechą kotów rasy amerykański curl są ich niezwykłe uszy. Są szersze u nasady i zaokrąglone na końcach, a na dodatek – zawinięte do tyłu. Za tę cechę odpowiada spontaniczna mutacja genów. Co ciekawe, koty nie rodzą się z takim wyglądem – uszy zakrzywiają się w tył stopniowo i proces ten kończy się w wieku od 6 tygodni do 4 miesięcy. Standardy rasy wymagają określonej krzywizny uszu – od 90 do 180 stopni. Ta cecha nie wpływa na słuch – amerykańskie koty curl słyszą dokładnie tak samo, jak inne mruczki. Nie wszyscy przedstawiciele tej rasy mają zakrzywione uszy. Niektóre koty rodzą się bez tej cechy i przypominają zwykłe koty europejskie lub rasy długowłose.

Koty amerykańskie są raczej niewielkie (ważą ok. 2,5–4,5 kg). Mają proporcjonalne, umiarkowanie umięśnione ciało i smukłą sylwetkę. Koty tej rasy mogą być długowłose lub krótkowłose, a ich cechą charakterystyczną jest praktycznie całkowity brak podszerstka. To sprawia, że te koty bardzo słabo linieją (jednak nie oznacza to, że są właściwymi zwierzętami dla alergików), a ich sierść jest jedwabista i przyjemna w dotyku. Koty tej rasy bardzo długo rosną i dojrzewają – nawet do 2–3 roku życia.

Amerykański curl umaszczenie: dopuszczalne są wszystkie typy umaszczenia i kolory oczu. Wzorzec zaznacza, że kolor opuszek łap musi „pasować” do umaszczenia.

Jak długo żyją koty amerykańskie?

Koty rasy amerykański curl żyją średnio 10–15 lat, czyli tyle, ile przeciętny kot. Wybierając kota tej rasy (i każdej innej również!), warto zwrócić uwagę na zdrowie rodziców i upewnić się, że naszemu przyszłemu pupilowi nie grożą choroby genetyczne.

Kot amerykański krótkowłosy curl – historia rasy

Kot amerykański curl to rasa stosunkowo młoda. Powstała przez czysty przypadek. Jej pierwszą przedstawicielką była bezdomna czarna kotka, która w 1981 roku pojawiła się na progu domu państwa Joe i Grace Ruga w USA, w Kalifornii. Uwagę zwracały nietypowe uszy zwierzaka. Joe i Grace Ruga przygarnęli kotkę i nadali jej imię Shulamith. Wkrótce urodziła miot i okazało się, że niektóre kociaki odziedziczyły charakterystyczne, zakrzywione w tył uszy. W efekcie kotka zapoczątkowała całą rasę amerykański curl, ponieważ dwa lata po znalezieniu Shulamith podjęto decyzję o selektywnej hodowli. Już pięć lat później, w 1986 roku, kot amerykański został pokazany na wystawie.

Równocześnie genetycy pracowali nad odkryciem, jaki gen odpowiada za charakterystyczne zawijanie się uszu i czy nie wpływa on negatywnie na zdrowie kotów amerykańskich. Roy Robinson odkrył, że za nietypowy wygląd uszu odpowiada gen dominujący i nie wpływa on na zdrowie kotów. Rasa amerykański curl została szybko uznana przez International Cat Association (w 1987 r.) oraz przez Cat Fanciers’ Association (w 1993 r.). W krótkim czasie rasa zyskała bardzo dużą popularność w Stanach Zjednoczonych. Dziś na liście najpopularniejszych ras kotów w tym kraju zajmuje 27. miejsce. W Polsce nigdy nie zyskała dużej popularności.

Charakter kota

Koty amerykańskie są bardzo przyjacielskie, beztroskie i uwielbiają się bawić. Ich właściciele przekonują, że ta rasa przywiązuje się do swojego opiekuna jak pies. Lubią towarzyszyć swoim właścicielom na każdym kroku i sprawdzać, co robią domownicy. Często zachęcają do zabawy. Są też bardzo inteligentne i dość aktywne – często przez wiele lat zachowują energię i beztroskę małego kociaka, co sprawia, że miłośnicy rasy z radością obserwują zabawy swojego kota – wspinanie się na drapak i najwyższe meble, pogoń za piłeczką, czy bieganie po domu. Jednak kiedy przychodzi chwila na odpoczynek, amerykański curl z radością wtuli się w swojego opiekuna i będzie zachwycony, gdy otrzyma od niego trochę czułości i uwagi.

Koty amerykańskie są łagodne i cierpliwe, co ma duże znaczenie, gdy zwierzę ma trafić do rodziny z małymi dziećmi. Są też przyjaźnie nastawione do zwierząt domowych, uwielbiają ich towarzystwo i chętnie zapraszają je do wspólnych zabaw. Koty tej rasy nie przepadają za samotnością, dlatego warto rozważyć kupno od razu dwóch kotów, jeśli często nie ma Cię w domu.

Amerykański curl nie należy do szczególnie głośnych i „gadatliwych” kotów – chętnie za to mruczy. Wyróżnia się inteligencją i szybko się uczy, a jego łagodne, przyjazne nastawienie sprawia, że rasa doskonale sprawdzi się w każdym domu – u singla i rodziny z dziećmi, u seniorów i młodych osób. Świetnie nadaje się także na pierwszego kota, ponieważ nie sprawia problemów i jest bardzo proludzki.

Opieka nad kotem amerykańskim

Pielęgnacja

Koty amerykańskie wymagają regularnej pielęgnacji futerka, jednak nie jest to czasochłonne zajęcie. Nie linieją zbyt intensywnie i bardzo lubią, gdy opiekun się nimi zajmuje, dlatego czesanie amerykańskiego curla to prawdziwa przyjemność dla obu stron. Warto jednak od samego początku przyzwyczajać zwierzaka do takich zabiegów, by nie były dla niego stresujące. Ważnym aspektem pielęgnacji amerykańskiego curla jest zadbanie o uszy. Należy delikatnie usuwać nadmiar woskowiny oraz sprawdzać, czy nie pojawiają się oznaki infekcji (drapanie, nieprzyjemny zapach, wydzielina).

Zdrowie

Amerykańskie koty curl krzyżowano z kotami europejskimi. Dzięki temu pula genetyczna rasy jest dość duża. W efekcie koty amerykańskie uznaje się za stosunkowo zdrową i odporną rasę. Warto jednak zwracać szczególną uwagę na uszy tych kotów – ich kształt sprawia, że są narażone na uszkodzenia chrząstki i mogą wymagać częstego czyszczenia, by zapobiegać infekcjom. U kotów wychodzących odsłonięta skóra uszu powinna być dodatkowo chroniona przed promieniowaniem UV. W rasie obserwuje się także występowanie postępującego zaniku siatkówki, dlatego warto wybierać kociaki po przebadanych rodzicach.

Warto wiedzieć, że koty amerykańskie często są krzyżowane z innymi rasami, np. w celu uzyskania nietypowego umaszczenia. To sprawia, że amerykańskie curle mogą być narażone na choroby typowe dla innych ras. Zawsze przed zakupem kota warto dowiedzieć się więcej o hodowli oraz o rodzicach miotu i poprosić hodowcę o wyniki badań kotów.

Kot amerykański, jak wszystkie inne zwierzaki, powinien pozostawać pod regularną kontrolą lekarza weterynarii.

Żywienie

Kot amerykański, jak każdy inny przedstawiciel tego gatunku, wymaga karmienia pokarmem wysokomięsnym – w jego posiłkach powinno znajdować się ok. 85% mięsa. Dieta oparta w głównej mierze na białku i tłuszczach pochodzenia zwierzęcego, z niewielkim udziałem węglowodanów, jest najbardziej naturalna dla kotów. Posiłki warto podawać kilka razy dziennie, w niewielkich dawkach.

Opiekun amerykańskiego curla może samodzielnie przygotowywać posiłki zgodne z dietą BARF (w której skład wchodzą surowe mięso, ryby, podroby i dodatki). Takie żywienie jest bliższe naturalnemu, jednak zajmuje opiekunowi więcej czasu, wymaga także poznania podstaw żywienia kotów i stosowania odpowiednich dawek poszczególnych składników. Opiekun amerykańskiego curla może także zdecydować się na karmy komercyjne – suche i mokre. Wówczas warto zwracać uwagę na skład i wybierać karmy od producentów dbających o wysoką zawartość mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego (podroby, tłuszcze) w karmie. Należy wybierać karmy niezawierające zbóż – są one zbędne w diecie kota i w dłuższej perspektywie mogą okazać się szkodliwe.

Hodowla kotów rasy amerykański curl

Choć w swojej ojczyźnie, czyli Stanach Zjednoczonych, rasa american curl cieszy się umiarkowaną popularnością, w Polsce jest prawie nieznana. Funkcjonuje zaledwie kilka niewielkich hodowli, dlatego osoby, które zdecydują się na kota amerykańskiego, muszą liczyć się z koniecznością sprowadzenia zwierzaka z zagranicy.

Amerykański curl – cena

Cena kota amerykański curl wynosi ok. 3000–4500 zł, ale to tylko orientacyjna kwota. Może się ona podnieść lub obniżyć, w zależności od wielu czynników: długości sierści kota, stopnia zakrzywienia uszu (koty z najbardziej odchylonymi uszkami są uznawane za zwierzaki przeznaczone do wystaw i hodowli), umaszczenia, sukcesów wystawowych rodziców i renomy hodowli. Do ceny warto doliczyć ewentualny koszt transportu kota, ponieważ w Polsce nie ma zbyt wielu aktywnych hodowli.

Amerykański curl – dla kogo?

Amerykańskie curle uwielbiają towarzystwo człowieka, a ich inteligencja i towarzyska natura sprawiają, że czasem są określane mianem „psich” kotów. To świetni towarzysze dla osób, które lubią spędzać czas z kotem, bawiąc się z nim i głaszcząc. Rasa sprawdzi się także w domu pełnym zwierząt lub w mieszkaniu zamieszkanym przez rodzinę z dziećmi. Amerykańskie koty nie przepadają za nudą i samotnością, dlatego mogą być dobrymi towarzyszami osób, które większość czasu spędzają w domu (np. pracując zdalnie) i chętnie poświęcają czas swojemu pupilowi. Rasa sprawdzi się w roli pierwszego kota, może być także dobrym towarzyszem dla osoby starszej.

Rasy podobne do kota american curl

Jeśli niekoniecznie zależy Ci na kocie rasy amerykański curl, warto rozejrzeć się za podobnymi rasami – być może łatwiej dostępnymi w Polsce. Może się także okazać, że podobna rasa jeszcze lepiej dopasuje się do Twoich oczekiwań. Przyjrzyj się bliżej takim rasom jak turecka angora, turecki van, kot birmański, szkocki zwisłouchy, kot brytyjski długowłosy, laPerm, amerykański bobtail. A jeśli rasa nie ma dla Ciebie tak dużego znaczenia, może się okazać, że wymarzonego pupila znajdziesz w pobliskim schronisku lub fundacji.

PODOBNE WPISY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *