Pies wegetarianin – czy jest to możliwe i zdrowe dla psa?

Wegetarianizm już od wielu lat jest w modzie. Uważa się, że ludzie, którzy nie jedzą mięsa, rzadziej chorują i dłużej żyją. Dlatego też wegetarianie często myślą o tym, aby także ich pies stosował taką dietę. Mimo że jest to możliwe, to nie każdy czworonóg powinien rezygnować z jedzenia mięsa. Wyjaśniamy, jak wygląda dieta wegańska dla psa, jadłospis wegetariański i czy mogą one być zdrowe dla tych zwierzaków.

Dieta wegetariańska dla psa – czy to możliwe?

Zwierzęta klasyfikuje się jako bezwzględnie mięsożerne i względnie mięsożerne. Do tych pierwszych należą koty, a do tych drugich psy.

Pies od tysięcy lat towarzyszy człowiekowi jako zwierze domowe. Te czworonogi brały udział w polowaniach, ale też chroniły ludzi przed atakiem innych drapieżników. Dzięki temu psy nie musiały same starać się o zdobycie pożywienia – w zamian za pomoc człowiekowi, otrzymywały “wynagrodzenie” w postaci resztek posiłków.

Niekiedy psy otrzymywały kości, kawałki mięsa, ale bywało, że dostawały również resztki warzyw i owoców. Dlatego na przestrzeni lat ich układ pokarmowy przystosował się do trawienia produktów pochodzenia roślinnego.

Psy mogą jeść warzywa, owoce, rośliny strączkowe także dzięki swojemu uzębieniu. Mają dość dużo zębów trzonowych, które umożliwiają im jedzenie takich produktów.

Jak stworzyć pełnowartościową dietę wegetariańską dla psa?

Psy powinny jeść mięso ze względu na znajdujące się w nim pełnowartościowe białko. Dlatego też w karmach dla tych zwierząt stanowi ono niekiedy aż 70% ich składu.

Wraz z białkiem psu są dostarczane aminokwasy egzogenne – czyli takie, których organizm nie jest w stanie sam wytworzyć. Odpowiadają one za dobre zdrowie i kondycję zwierzęcia. Ponadto białko wspiera odporność, jest źródłem energii, ma funkcję budulcową, umożliwia transportowanie hemoglobiny. Z tych względów jest ono szczególnie ważne dla szczeniąt, które cały czas rosną oraz dla ciężarnych i karmiących suk.

Najlepszym źródłem białka dla psa jest wysokiej jakości mięso. Dlatego ci, którzy myślą o tym, aby ich pupil przeszedł na wegetarianizm, powinni poważnie przemyśleć tę decyzję i starannie zaplanować jego dietę.

Wegetariańska karma dla psa

Jeśli twój pies zaczyna przygodę z wegetarianizmem, nie ryzykuj i zdaj się na fachowców. Na rynku znajdziesz całe mnóstwo karm dla psów, które nie jedzą mięsa.

Takie mieszanki są profesjonalnie skomponowane, aby zapewnić zwierzakowi odpowiednią podaż składników odżywczych. Mięso jest w nich zastąpione warzywami, w których znajduje się dużo białka. Oprócz tego ich skład jest opracowany pod kątem odpowiedniej zawartości żelaza czy witamin z grupy B. W klasycznych karmach ich źródłem jest przede wszystkim mięso.

Możesz też kupić jedzenie nie tylko dla czworonożnych wegetarian. Rozwiązaniem dla tych, którzy nie chcą podawać pupilowi żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego, jest wegańska karma dla psa.

Dieta wegetariańska dla psa – jakie produkty powinny się w niej znaleźć?

Produkty roślinne mogą zastąpić białko pochodzące z mięsa. Jednak należy je starannie dobierać, komponując psią dietę. Niektóre warzywa, rośliny mimo że są bogate w białko, nie zawierają wszystkich niezbędnych psu aminokwasów. Dlatego też trzeba umiejętnie zestawiać ze sobą konkretne produkty.

W zamian za mięso w psiej diecie mogą znaleźć się:

  • zielony groch
  • białko sojowe – bogate w lizynę i tryptofan
  • białko kukurydziane, które jest źródłem argininy, lizyny i tryptofanu.

Dieta wegetariańska dla psa powinna też być bogata w witaminy. Dlatego pupilowi warto podawać bogate w nie i dozwolone dla zwierzaka owoce – np. jabłka, gruszki, jagody. Psu można od czasu do czasu zaserwować twaróg, a także jajka – są one źródłem wielu aminokwasów egzogennych oraz witamin z grupy B.

Dlaczego skomponowanie diety wegetariańskiej dla psa jest tak trudne?

Wykluczenie z diety czworonoga mięsa i zastąpienie go innymi produktami to nie lada wzywanie. Są też opiekunowie, którzy idą o krok dalej, jeśli chodzi o to, jak będzie odżywiał się ich pies. Dieta wegańska dla tych zwierząt jest jeszcze bardziej kontrowersyjnym wyborem niż wegetarianizm.

Okazuje się też, że taki sposób odżywiania nie przypadnie do gustu wszystkim domowym pupilom. Karma wegetariańska dla psa niekoniecznie musi smakować twojemu zwierzakowi. To samo dotyczy jajek czy białego sera.

Ponadto układ pokarmowy psa znacznie lepiej radzi sobie z trawieniem mięsa niż produktów roślinnych. Dlatego dietę wegę należy wprowadzać stopniowo. Trzeba też mieć na uwadze, że taki sposób żywienia nie jest wskazany dla zwierzaków, które są szczególnie aktywne.

Chcesz zaproponować psu dietę wegańską? O tym musisz wiedzieć!

Jeśli masz zamiar wprowadzić twojemu pupilowi dietę wegańską lub wegetariańską, nie obejdzie się bez wizyty u weterynarza. Oceni on przede wszystkim, czy zwierzak może i powinien ją stosować. Udzieli ci też rad na temat tego, co powinien jeść czworonóg – podpowie, jaka karma wegańska dla psów będzie dla niego najlepsza. Rozsądnie jest także udać się do dietetyka, który stworzy idealnie zbilansowany, psi, bezmięsny jadłospis.

Stan zdrowia psa na diecie wegetariańskiej powinien być regularnie kontrolowany, gdyż może okazać się, że takie menu mu nie służy. Domowy pupil może cierpieć na niedobory witamin, cynku, miedzi.

Musisz też być świadomy, że to białko zwierzęce jest najlepiej przyswajalne przez organizm czworonoga. Ponadto produkty roślinne są zwykle mniej kaloryczne niż wołowina czy dziczyzna. Dlatego jeśli twój pies zostanie wegetarianinem, prawdopodobnie będzie jadł większe ilości posiłków.

Czy wegetarianizm dla psa jest zdrowy?

Dobrze skomponowana dieta wegetariańska nie zaszkodzi psu. Jednak nie należy wprowadzać jej bez powodu. Z mięsa powinny rezygnować tylko psy, które nie mogą go jeść ze względu na problemy zdrowotne. Dotyczy to czworonogów, które:

  • są uczulone na białko zwierzęce;
  • mają problemy z nerkami.

Niekiedy dieta wegetariańska o niskiej zawartości związków purynowych jest zalecana również dalmatyńczykom. Psy tej rasy mają tendencję do zachorowania na kamicę nerkową – wykluczenie z ich jadłospisu mięsa ogranicza ryzyko wystąpienia tego schorzenia.

Najlepsza dieta dla psa to taka, która jest oparta na białku zwierzęcym. Jeśli pies jest zdrowy i nie ma wskazań do tego, aby przestać podawać mu karmę z mięsem, nie należy wprowadzać mu diety wegetariańskiej. Może ona przysłużyć się ludzkiemu zdrowiu, jednak dla psa nie jest ona odpowiednia.

Nasi eksperci radzą

PODOBNE WPISY