Kawałki skór, chrząstki i inne naturalne gryzaki
Czworonogi, niezależnie od swojej rasy, mają naturalną potrzebę gryzienia, podgryzania i przeżuwania. Poza podstawową karmą i różnego rodzaju przekąskami warto zapewnić im także naturalne gryzaki, którymi zajmą się przez dłuższy czas. Ich wybór nie może być jednak przypadkowy. Warto wybierać te przysmaki, które nie tylko będą atrakcyjne pod względem smaku, ale także będą miały dodatkowe właściwości prozdrowotne. Wśród najważniejszych korzyści dodatkowych wymienia się:
- czyszczenie zębów, usuwanie z nich osadów i zapobieganie powstawaniu kamienia nazębnego,
- utrzymanie higieny jamy ustnej i masaż dziąseł,
- pomoc w usunięciu toksyn z organizmu zwierzaka,
- regulacja procesów trawiennych.
Dlaczego warto zapewnić zwierzakowi gryzaki?
Psy, które nie mają zaspokojonej potrzeby gryzienia, są prawdziwymi psotnikami. Ze względu na nudę i potrzebę zajęcia się czymś mogą podgryzać meble, buty czy inne przedmioty domowe. To nie tylko szkoda dla właściciela, ale także niebezpieczeństwo dla zwierzaka. Jelenie poroże, szyja z indyka, skóra z sarny czy nawet kacze żołądki są dla czworonoga zdecydowanie lepsze niż drewniana komoda lub letnie sandały. Jednocześnie warto także pamiętać, że psiakowi nie należy podawać byle jakich kostek tylko po to, by się nimi zajął. Z pewnością nie są wskazane resztki po posiłkach, które mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Chociaż od lat podaje się je czworonogom, nie oznacza to, że takie zachowanie jest prawidłowe. Podobnie, jak człowiek je produkty spożywcze przeznaczone dla niego, tak psy powinny być karmione odpowiedniki przekąskami stworzonymi z myślą o nich. Róg jelenia, barania skóra czy żołądki drobiowe są obecnie ogólnodostępne – nie ma więc problemu z ich zakupem.
Żołądki kacze i kawałki skór dla szczeniaków
Żołądki drobiowedla psa, a także różnego rodzaju kawałki skór polecane są przede wszystkim dla młodszych zwierząt, a także dla osobników mniejszych ras. Są one zdecydowanie bardziej miękkie, a tym samym bardziej delikatne. Zwierzęta nie muszą się z nimi męczyć, a ich gryzienie sprawia im radość. Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku mogą być:
- żołądki kacze,
- barania skóra,
- skóra z jelenia,
- skóra z sarny.
Żołądki drobiowe – czy są zdrowe dla młodych psów?
Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z czworonożnym pupilem, zastanawiają się, czy żołądki drobiowedla psa są dobrym rozwiązaniem – zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia. Warto natomiast podkreślić, że takie produkty są absolutnie korzystne dla psiaka. Zawierają spore ilości białka, które jest lekkostrawne, ponadto mają w składzie także witaminy i inne składniki odżywcze, przyczyniają się więc do rozwoju zwierzaka i dbają o jego dobrą kondycję. Dla młodego pieska nie ma nic lepszego!
Poroże jelenia dla psa z mocną szczęką
Dla starszych czworonogów lub psów większych ras kawałki skór mogą być niewystarczające, aby zająć je na dłużej. W takich przypadkach najlepiej sprawdza się poroże jelenia. Tego typu gryzak produkuje się z naturalnych rogów jelenia zrzuconych przez zwierzę. Alternatywnie czasem jest to róg łosia lub daniela. Występują one w różnych rozmiarach – od najmniejszego, który waży zaledwie 30–50 gramów, aż po największe, których waga to 121–150 gramów.
Właściwości, które ma jelenie poroże, są nieocenione. Wśród najważniejszych wymienia się przede wszystkim:
- bezpieczny i zdrowy skład pozbawiony sztucznych konserwantów i barwników,
- brak zapachu,
- możliwość czyszczenia zębów,
- poprawa procesów trawiennych,
- stymulacja krążenia krwi,
- poprawa pracy układu odpornościowego,
- zachowanie dobrej kondycji stawów oraz mięśni.
Bardzo ważne jest, aby róg jelenia nie był podawany szczeniakom poniżej 8. miesiąca życia. Nie jest wskazany także dla starszych czworonogów, u których mógłby prowadzić do złamania zęba.
Skóra z królika dla psa – zajęcie na długi czas
Skóra z królika dla psa to propozycja dla małych i średnich psiaków, które nie poradziłyby sobie ze zbyt twardymi gryzakami. To doskonałe rozwiązanie dla wyjątkowo pobudzonych czworonogów, które potrzebują zajęcia rozładowującego ich energię oraz stres. Atrakcyjna struktura takiego przysmaku oraz neutralny smak sprawiają, że psiak zajmuje się nim i nie zwraca uwagi na domowników. Kawałki skór tego typu można więc wykorzystać, aby przełamać lęk separacyjny, kiedy właściciel zwierzęcia wychodzi na całym dzień np. do pracy.
Szyja z indyka – atrakcyjny przysmak
Suszona szyja z indyka to jedna z ulubionych przekąsek zwierzaków. Taki przysmak doskonale sprawdza się niezależnie od wieku czy wielkości czworonoga. Jego ogromną zaletą jest w100% naturalny skład. Producenci nie dodają do nich barwników, aromatów czy konserwantów, które mogłyby wpływać na problemy żołądkowe., jest to więc świetne rozwiązanie dla psów bardzo wrażliwych lub cierpiących na różnego rodzaju alergie pokarmowe.
Poza szyjkami z indyka bardzo popularnym przysmakiem są również te z:
Skóra jelenia dla wyjątkowych łakomczuchów
Bardzo często czworonożni przyjaciele człowieka nie potrafią poskromić swojego apetytu i w mgnieniu oka połykają wszystko, co znajduje się w ich misce. Nie jest to jednak zdrowe – zbyt szybkie zjedzenie karmy wiąże się z wieloma problemami, a mogą to być wzdęcia lub inne schorzenia żołądkowe. Nierzadko w takich sytuacjach dochodzi również do zadławienia się. Naturalne gryzaki takie jak skóra z jelenia mogą poskromić łakomstwo psa. Przeżuwając ją, ćwiczy on swoją cierpliwość. Nie ma także potrzeby ciągłego podjadania smaczków, więc jego masa ciała jest zachowana na tym samym poziomie – tym bardziej że skóra jelenia to także niskotłuszczowy przysmak.
Na co zwrócić uwagę, wybierając naturalne gryzaki dla psa?
Wybór przysmaku dla czworonoga to tylko z pozoru proste zadanie. Podobnie jak w przypadku ludzi, każde zwierzę jest inne, a co za tym idzie – ma także inne wymagania. Zwierzaki, które chętnie zajadają żołądki dla psa, nie zawsze skuszą się na róg jelenia i odwrotne. Eksperymentując z przekąskami dla psiaków warto zacząć od tych, które są miękkie. Może to być barania skóra, skóra jelenia czy skóra z królika dla psa. Jeżeli ta przypadnie psiakowi do gustu, to możesz iść o krok dalej. Kolejnym produktem mogą być żołądki drobiowe lub szyja z indyka. Jeżeli natomiast zwierzę rozprawia się z nimi w kilka chwil, to najlepszym rozwiązaniem może okazać się dla niego poroże jelenia.
Same preferencje psa to jednak nie wszystko. Właściciel sam powinien decydować, co będzie dla niego najlepsze. Podczas wyboru przekąsek warto więc zwrócić uwagę na wiek pupila. Nie wszystkie produkty są odpowiednie dla szczeniąt czy starszych zwierząt.
Żołądki dla psa – nagroda podczas treningu
Kacze żołądki czy też żołądki drobiowe to nie tylko doskonałe uzupełnienie codziennych posiłków czworonoga. Taki przysmak można wykorzystać także podczas tresury psa. Smaczki mają niewielkie wymiary więc idealnie nadają się, jako tak zwane treserki. Za poprawnie wykonane polecenia zwierzak otrzymuje nagrodę. To utwierdza go w przekonaniu, że zachowuje się właściwie i zachęca go do wykonywania ćwiczeń oraz do posłuszeństwa w przyszłości.
Jak właściwie przechowywać kawałki skór i inne psie przysmaki?
Bardzo ważną kwestią, jeżeli chodzi o kawałki skór, żołądki kacze czy inne przekąski, jest ich właściwe przechowywanie. Kwestia ta dotyczy niemal wszystkich smaczków – wyjątkiem jest jedynie jelenie poroże. Dzięki właściwemu przechowywaniu przysmaki zachowują wszelkie walory smakowe i zapachowe (o ile mają charakterystyczny dla siebie aromat) oraz swoją strukturę i twardość. Należy pamiętać, aby smaczki, których nie podaje się zwierzakowi, schować w miejscu chłodnym i suchym. Nie powinno być także nasłonecznione. Jeżeli gryzaki otrzymuje się w opakowaniach foliowych, to nie należy ich z nich wyjmować. Dzięki temu pozostaną atrakcyjne dla czworonogów, a te będą je chętnie podgryzać.
Chcesz zadowolić podniebienie swojego zwierzaka? Postaw na naturalne gryzaki, które spełniają wszystkie potrzeby psów. Wybierz spośród wielu przysmaków i spraw, by Twój pies już nigdy więcej się nie nudził!