Opublikowano

Jak oduczyć kota znaczenia terenu?

kot znaczący teren

Nawet uroczo miauczące koty o wyjątkowo łagodnym spojrzeniu, puszystej sierści to drapieżniki, groźni łowcy i zdobywcy. Można to zaobserwować podczas zabaw z pupilem, ale przejawem takiego usposobienia tych zwierząt jest też znaczenie terenu – zmora opiekunów tych czworonogów. Wyjaśniamy, czy i jak można uporać się z tym irytującym kocim zachowaniem.

Dlaczego kot znaczy teren?

Każdy kot czuje się jak władca na określonym terenie. Aby wskazać granice swojego “królestwa” innym zwierzętom – także innych gatunków – znaczy on swoje terytorium.

Kot wyznacza swój rewir za pomocą zapachu. Wszystkie osobniki tego gatunku wydzielają nieco inną woń. Człowiek nie czuje różnicy między tymi zapachami, jednak jest ona wyczuwalna przez czuły koci nos.

Znaczenie terenu przez kota nie ma na celu odstraszenia innych osobników. Jest to jedynie informacja dla nich, że dane terytorium jest już zajęte. Koty z reguły nie wchodzą w sobie w drogę, dlatego jeśli poczują zapach innego zwierzaka, omijają taki rewir szerokim łukiem.

Ponadto znaczenie terenu ma dla kota wymiar emocjonalny. Jeśli zwierzak ma swoje terytorium, które wcześniej oznaczył, czuje się bezpiecznie.

Znaczenie terenu przez kota – na czym polega?

Kot, który zamierza zaznaczyć teren, strzyka moczem – wydala jego niewielką ilość w określonym miejscu. Mimo że wydzieliny tej nie jest dużo, ma ona bardzo intensywny, charakterystyczny zapach. Dla ludzi jest to nieprzyjemna, ostra woń.

W zapachu moczu jest zakodowanych wiele informacji. Uważa się też, że strzykanie to forma komunikacji seksualnej między zwierzętami. Woń moczu informuje inne osobniki o tym, w jakiej kondycji jest dany kot, jakie jest jego samopoczucie i ile ma on lat. Ponadto te czworonogi potrafią zidentyfikować, kiedy został wydalony mocz – dlatego jeśli poczują, że jest to świeży zapach, wybierają inną drogą przechadzki.

Oprócz tego kot może znaczyć teren w inny, równie uciążliwy dla swojego opiekuna sposób. Może to robić poprzez drapanie, wydalanie odchodów, a nawet przez ocieranie się o przedmioty.

Znaczenie terenu przez kota – domena obu płci

Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem kotki czy kocura, możesz spodziewać się, że twój pupil zacznie strzykać. Takie zachowanie jest wpisane w naturę tych zwierząt, dlatego bardzo trudno oduczyć je tego instynktownego nawyku.

Jeżeli chodzi o strzykanie, to różnica między kocurem a kotką polega na celu wydzielania moczu o intensywnym zapachu. Kot chce przez to pokazać, że jest panem na danym terenie. Natomiast kotka ma zamiar poinformować samce, że ma ruję i jest gotowa na zapłodnienie.

Jedynie kocięta nie znaczą terenu. Odruch ten pojawia się u kotów wraz z osiągnięciem dojrzałości płciowej.

Znaczenie terenu przez kota w domu

Strzykanie znacznie różni się oddawaniu moczu przez kota. Kiedy zwierzak znaczy teren, wydziela tylko jego niewielką ilość – pęcherz czworonoga nadal pozostaje pełen. Mimo tego takie zachowanie często frustruje opiekunów.

Znaczenie terenu przez kota polega na wydzielaniu moczu przy drzewach, płotach, na trawniku. Jednak znacznie większym problemem jest strzykanie w domu. Intensywnym zapachem mogą przeniknąć meble, tapicerka, dywany, a nawet ściany. Przyczyn takiego zachowania może być kilka.

Znaczenie terenu przez kota a czynniki stresogenne

Strzykanie kota w domu jest odpowiedzią na zmiany w jego otoczeniu i związane z tym silne emocje. Powodem takiego zachowania może być:

  • pojawienie się w domu nowego kota – zwierzakowi może wydawać się wtedy, że jego pozycja jest zagrożona. Dlatego może on starać się zaznaczyć granice swojego terytorium;
  • zmiany w wystroju pomieszczeń – koty lubią rutynę i przyzwyczają się do otoczenia, w którym żyją. Dlatego remont, przemeblowanie, a także wymiana mebli mogą być dla nich szczególnie stresujące. Znikają wtedy wszystkie znane im zapachy – dlatego kot stara się od nowa “zdobyć” teren. Efektem tego jest strzykanie;
  • bliskie sąsiedztwo innych kotów – jeśli w sąsiednim domu czy mieszkaniu także mieszka kot, twój zwierzak może być przez cały czas spięty. Aby poczuć się lepiej, będzie chciał podkreślić swoją dominację przez znaczenie terenu.

Jak oduczyć kota znaczenia terenu – najlepsze sposoby

Chcąc oduczyć kota znaczenia terenu, nie możesz na niego krzyczeć ani go karać – może to przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Problem nie zniknie, a może przybrać na sile. Zestresowany zwierzak może jeszcze bardziej chcieć podkreślić, że dom to także jego terytorium.

Dlatego jeśli zachowanie pupila jest szczególnie uciążliwe i zastanawiasz się, jak oduczyć kota znaczenie terenu, powinieneś zdecydować się na jego kastrację lub terapię behawioralną

Kastracja jako rozwiązanie problemu znaczenia terenu przez kota

Kastracji nie należy mylić ze sterylizacją. Ta druga polega na przecięciu nasieniowodów i podwiązaniu jajowodów u kotek. Natomiast kastracja to zabieg, podczas którego usuwa się jądra i jajniki – gruczoły odpowiedzialne za wydzielanie hormonów płciowych.

Kastracja u kota nie tylko może rozwiązać problemy ze znaczeniem terenu. Wykastrowane zwierzaki:

  • żyją dłużej;
  • są trwale bezpłodne;
  • nie mają niezaspokojonych potrzeb wynikających z popędu płciowego.

Jak oduczyć kota znaczenia terenu? Pomyśl o wizycie u weterynarza i terapii behawioralnej

Sposobem na to, aby uporać się ze znaczeniem terenu, jest także specjalna terapia behawioralna. Polega ona na zapewnieniu zwierzakowi poczucia bezpieczeństwa, poświęcenia mu czasu, a oprócz tego wykorzystuje się podczas niej sztuczne feromony, które mają działanie uspokajające.

Jeśli problem oddawaniu moczu jest wyjątkowo uciążliwy i niepokoi opiekunów, należy udać się z pupilem do weterynarza. Przyjrzyj się on zwierzęciu i oceni, czy strzykanie to instynktowny odruch, czy świadczy to np. o chorobie pęcherza.

Znaczenie terenu przez wykastrowane zwierzaki

Bywa, że koty znaczą teren po przejściu zabiegu kastracji. Oznacza to, że mogą im dokuczać problemy emocjonalne. W takiej sytuacji:

  • regularnie baw się ze swoim pupilem – inicjuj zabawy polegające na polowaniu, a za złapanie zdobyczy wręczaj kotu nagrodę;
  • wyznacz stałą godzinę, kiedy spędzasz czas ze zwierzakiem – wspólne chwile przeznacz na głaskanie i przytulanie
  • jeśli w domu mieszkają dwa koty, zadbaj o to, aby miały osobne miski, legowiska, kuwety.

Każdy właściciel mruczącego czworonoga powinien wiedzieć, dlaczego kot znaczy teren i czym jest to spowodowane. Taka wiedza pomoże ci uporać się z tym problem i wybrać właściwą metodę jego rozwiązania.