Jaka mokra karma dla psa jest najlepsza?

Żywienie psa to jedno z najważniejszych zadań, przed jakim staje jego opiekun. Odpowiednia dieta to warunek dobrego zdrowia i samopoczucia pupila. Kiepskiej jakości karma dla psa jest jednym z najczęstszych powodów nadwagi, problemów ze stawami, cukrzycy, schorzeń sercowo-naczyniowych, nowotworów i wielu innych dolegliwości, które przysparzają cierpienia czworonogom, a zatem i kochającym je opiekunom.

Prawidłowo zbilansowana karma dla psów

Jednym z podstawowych błędów, jakie zdarza nam się popełniać, jest założenie, że to, co służy nam, będzie dobre także dla naszych pupili. Tymczasem układ pokarmowy psów zbudowany jest nieco inaczej niż u ludzi. Inne są też potrzeby czworonogów. Ich dzicy przodkowie – wilki – żywili się głównie upolowaną zwierzyną. Mimo tysięcy lat ewolucji fizjologia psów nie uległa znaczącym zmianom. Dlatego podstawą ich diety powinno być mięso z dodatkiem podrobów i kości.

Tymczasem do misek domowych psów często trafiają produkty zbożowe, warzywa, a nawet resztki z naszych stołów. Są to zwykle bogate źródła węglowodanów – podstawowego źródła energii dla człowieka. Nasza dieta powinna składać się z nich w około 50-55%. Znacznie mniej potrzebujemy tłuszczów (20-35%), a białka to zaledwie 10-20% wartości kalorycznej prawidłowo zbilansowanej diety. W przypadku psów proporcje te kształtują się zupełnie inaczej!

Ze wszystkich składników odżywczych dobre mokre karmy dla psa zawierają najwięcej białka! Powinno ono dostarczać czworonogom 30-40% energii. Jej głównym źródłem są dla psów tłuszcze. Ponieważ 1 g tłuszczu ma ponaddwukrotnie wyższą wartość kaloryczną niż 1 g białka, w dobrej suchej lub mokrej karmie tłuszczów jest mniej więcej tyle, co białekWęglowodany powinny stanowić nie więcej niż kilka procent psiej diety.

Gdzie kupować dobre karmy dla psa?

Jak widać, podawanie psom gotowych, dedykowanych dla nich karm jest znacznie lepszym pomysłem niż karmienie ich „ludzkim” jedzeniem. Jedynym dobrym sposobem żywienia psa produktami przeznaczonymi dla ludzi jest dieta BARF. Polega ona na komponowaniu posiłków z surowych, nieprzetworzonych przemysłowo produktów pochodzenia zwierzęcego (mięsa, podrobów, kości, ryb, jaj) z niewielkim dodatkiem warzyw, które dla psów są przede wszystkim źródłem witamin, minerałów, błonnika i przeciwutleniaczy.

Dieta BARF jest bardzo zdrowa, ale – z punktu widzenia opiekuna – dość droga, czasochłonna i wymagająca sporej wiedzy na temat prawidłowego bilansowania psich posiłków. Bezpieczniej i wygodniej jest sięgnąć po dobre mokre karmy dla psa – skomponowane ze wszystkich niezbędnych zwierzęciu składników w odpowiednich proporcjach. Kluczowy jest tu przymiotnik „dobre”. Takich karm raczej nie znajdziemy na półce w markecie. Dostępne są w dobrze zaopatrzonych sklepach zoologicznych. Największy wybór karm dla psa znajdziemy w sklepach internetowych.

Popularne, zachwalane w telewizyjnych reklamach psie karmy są łatwo dostępne i stosunkowo tanie. Łatwo też sięgnąć po nie podczas codziennych zakupów spożywczych. Niestety, wystarczy spojrzeć na skład takiej mokrej karmy dla psa, by przekonać się, że jej zakup to bardzo zły wybór. Zawiera zaledwie kilka procent białka, często wątpliwej jakości. Reszta to wypełniacze (głównie zboża), które dostarczają czworonogom pustych kalorii. Taka karma rodzaj „ludzkiego” fast foodu – pies się nią naje, ale nie odżywi. Na dłuższą metę takie jedzenie prowadzi do otyłości i chorób.

Którą karmę dla psów wybrać?

Podstawowym kryterium wyboru karmy dla psa – mokrej czy suchej – jest proporcja zawartych w niej składników. Pamiętajmy jednak także, że „80% produktów pochodzenia zwierzęcego” czy „30% białka” wcale nie musi oznaczać, że mamy do czynienia z karmą dobrej jakości. Istotny jest rodzaj białka (psom szkodzi sojowe!) albo odzwierzęcych składników (należą do nich także dzioby, pazury czy kopyta). Wybierajmy więc karmy z możliwe najprostszym, a zarazem przejrzyście opisanym składem. Unikajmy też produktów zawierających barwniki, sztuczne konserwanty itp.

Kolejną kwestią, na jaką musimy zwrócić uwagę, jest rozróżnienie pomiędzy karmą bytową (pełnoporcjową) a uzupełniającą. Oba rodzaje mogą znaleźć się w jadłospisie pupila, ale tylko ta pierwsza w pełni zaspokoi jego potrzeby żywieniowe. Karmy uzupełniające nie są odpowiednio zbilansowane. To rozmaite przysmaki czy gryzaki dla psów. Mogą stanowić skondensowane źródło określonych składników przy zwiększonym na nie zapotrzebowaniu (np. witamin) albo służyć nagradzaniu pupila. Nie mogą jednak stać się podstawą diety.

Dylematem może też stać się wybór pomiędzy suchą a mokrą karmą dla psa. Dobrze zbilansowana karma sucha, podawana wraz odpowiednią ilością wody, może w pełni zaspokoić potrzeby żywieniowe czworonoga. W określonych sytuacjach jej podanie jest wygodniejsze dla właściciela i bezpieczniejsze dla psa (mokra karma ma krótki termin przydatności do spożycia). Sucha karma jest też korzystna z punktu widzenia higieny jamy ustnej. Niemniej jest to produkt wysoko przetworzony. Dieta oparta głównie o mokrą karmę jest dla psa bardziej naturalna.

Ile powinien jeść pies?

Odpowiedź na pytanie, ile mokrej karmy dla psa powinno codziennie znaleźć się w jego misce, uzależniona jest od bardzo wielu czynników, a zatem niejednoznaczna. Znaczenie mają tutaj takie (zmienne!) cechy czworonoga, jak:

  • masa ciała,
  • poziom aktywności,
  • wiek,
  • rasa,
  • stan zdrowia.

Jest oczywiste, że mniejsze ilości karmy powinien jeść pies małej rasy (np. jamnik), którego główną aktywnością są codzienne spacery, a inne potężny wyżeł uczestniczący na co dzień w polowaniach. Sugestią dla opiekuna może być sposób dawkowania karmy przedstawione przez producenta na jej opakowaniu. Pamiętajmy jednak, że każdy pies jest inny i obserwujmy, jakie są faktyczne potrzeby naszego podopiecznego.

O ile to, ile mokrej karmy dla psa przeznaczyć na codzienne posiłki, jest kwestią indywidualną, uniwersalną zasadą powinno stać się karmienie pupila o stałych porach i zachowanie mniej więcej równych odstępów między posiłkami. Taka rutyna nie tylko dobrze służy trawieniu, ale też poczuciu bezpieczeństwa czworonoga. Większości psów wystarczą dwa posiłki dziennie, podawane np. o 7 rano i 7 wieczorem.

Nasi eksperci radzą

PODOBNE WPISY