Jak przechowywać karmę dla psa, aby dłużej zachowała świeżość?

Twój pies zasługuje na to, aby jeść zarówno zdrowo, jak i ze smakiem. Aby jego dieta była smaczna i wartościowa, powinieneś nie tylko wybierać dobrej jakości karmy, ale też właściwie je przechowywać. W ten sposób jedzenie dla twojego pupila będzie dłużej świeże, aromatyczne i bardzo zdrowe.

Jak przechowywać pokarm dla czworonoga, który znajduje się w oryginalnym opakowaniu?

Obecnie karmy dla psów są pakowane w worki, które po otworzeniu można szczelnie zamknąć. Bywa jednak, że takie zamknięcia nie zdają egzaminu – szybko niszczą się, czego efektem jest brak możliwości zabezpieczenia przed czynnikami zewnętrznymi.

W takiej sytuacji sam musisz zadbać o to, aby maksymalnie szczelnie zamknąć opakowanie z suchą karmą. Możesz do tego wykorzystać chociażby klips do papieru. Jeśli worek z pokarmem dla pupila będzie niestarannie zamknięty, to do karmy mogą przedostać się kurz, zanieczyszczenia, a nawet owady.

Ponadto, aby psie jedzenie na jak najdłużej zachowało świeżość, powinno być przechowywane w określonych warunkach, czyli w:

  • temperaturze pokojowej;
  • w suchym miejscu;
  • z dala od promieni słonecznych.

Pojemniki na suchą karmę dla psów – hit czy kit?

Pod żadnym pozorem nie można podawać psu karmy, która jest przeterminowana. Takie jedzenie może poważnie zaszkodzić twojemu pupilowi. Jeśli chcesz, aby karma była jak najdłużej świeża, musisz trzymać ją w oryginalnych workach producenta lub zdecydować się na inwestycję w specjalne opakowania.

Jeśli otworzysz worek z karmą, to będzie ona zdatna do spożycia przez maksymalnie 6 tygodni. Zaleca się też, aby przechowywać ją zawsze w oryginalnym opakowaniu, gdyż są one zaprojektowane specjalnie z myślą o jedzeniu dla zwierząt.

Jednak dla niektórych przesypywanie psiego jedzenia z worka do miski może być irytujące – bywa że kulki trafiają na podłogę, rozsypują się, a opakowania nie można niekiedy szczelnie zamknąć. Wtedy dobrą alternatywą okazują się pojemniki na suchą karmę dla psów.

Jak kupować i jak przechowywać suchą karmę dla psa?

Ci, którzy pozostają przy przechowywaniu karmy w workach, podczas zakupu pokarmu powinni zwrócić uwagę na praktyczne zamknięcie opakowania. Ponadto w niektórych przypadkach – nawet gdy cena jest kusząca – nie warto wybierać wielokilogramowych produktów.

Jeśli jesteś właścicielem małego psa, którego karmisz również karmą mokrą, nie jest potrzebne ci zbyt duże opakowanie z pokarmem. Twój pupil nie będzie w stanie przez 6 tygodni zjeść wszystkich znajdujących się w nim przysmaków.

Czy sucha karma może się zepsuć, jeśli będzie zbyt długo trzymana w oryginalnym worku? Niestety jest to możliwe – każdorazowe jego otwieranie powoduje, że psie jedzenie ma kontakt z powietrzem. Prowadzi to do utleniania się kwasów tłuszczowych, przez co karma jełczeje.

Jak przechowywać pokarm w specjalnych pojemnikach?

Dla niektórych właścicieli psów pojemnik na suchą karmę to must have w wyprawce dla nowego, futrzastego członka rodziny. Taki gadżet pozwoli ci przechowywać pokarm w niemal sterylnych warunkach.

Sucha karma przechowywana w pojemniku będzie chrupiąca, dłużej świeża, a tym samym smaczna dla twojego zwierzaka. Pamiętaj jednak, aby nie dosypywać do reszty starego, suchego pokarmu nowej porcji jedzenia. W takiej sytuacji nie byłbyś pewien, czy twój pupil na pewno je karmę, która jest jeszcze zdatna do spożycia.

Jeśli pokarm przesypiasz do hermetycznego opakowania, nie musisz obawiać się, że zostanie on zaatakowany przez gryzonie, owady czy grzyby. Będzie on chroniony przed rozmaitymi czynnikami.

Jak przechowywać mokrą karmę dla psa – najważniejsze zasady

W zbilansowanej psiej diecie znajduje się też karma mokra. Można ją kupić w mniejszych lub większych puszkach oraz w słoikach. Szczególnie warte uwagi jest to drugie rozwiązanie. Szczelnie, mocno zakręcony słoik nie ma prawa się otworzyć, dlatego karma zawsze pozostaje hermetycznie zamknięta.

Nie każdy czworonożny pupil zjada całą zawartość opakowania w czasie jednego posiłku. W takiej sytuacji należy je zamknąć i przechowywać je w lodówce. Oprócz tego jeszcze przed otworzeniem opakowania z mokrą karmą warto trzymać je w suchym i chłodnym miejscu.

Ile można trzymać mokrą karmę w lodówce?

Saszetki, puszki, słoiki z mokrą karmą można przechowywać bardzo długo. Dokładna data ich zdatności do spożycia zawsze znajduje się na opakowaniu.

Karmy mokrej nie trzeba przechowywać w lodówce. Wystarczy trzymać ją w chłodnym miejscu – w spiżarce, w szafce kuchennej, w piwnicy. Należy uważać też, aby na słoik czy na puszkę nie padały promienie słoneczne.

Sytuacja komplikuje się, kiedy opakowanie zostanie otwarte. Jeśli twój pupil nie zjadł do końca karmy z puszki czy ze słoika, należy włożyć ją do lodówki. Jeśli będzie ona tak przechowywana, pies może spożyć ją wtedy w ciągu maksymalnie 2 dni od otwarcia opakowania.

Jak przechowywać pokarm, aby nie zaszkodzić karmionemu nią pupilowi?

Sucha karma musi być przechowywana w szczelnym opakowaniu – oryginalnym worku z hermetycznym zamknięciem lub w specjalnym pojemniku. Natomiast mokry pokarm należy trzymać w chłodnym suchym miejscu i zużyć go w ciągu 48h godzin od otwarcia puszki, słoika saszetki. Nietrzymanie się tych zasad może mieć poważne konsekwencje.

Jeśli podasz swojemu psu nieprawidłowo przechowywany pokarm, to:

  • może być ona przyczyną zatrucia pokarmowego zwierzęcia – zepsuta karma, która była trzymana w zbyt ciepłym miejscu, nie została odpowiednio zamknięta to poważne zagrożenie dla czworonoga. W takim pokarmie mogą znajdować się insekty, ich larwy, jaja, pleśń;
  • nie będzie on w pełni wartościowy – niepoprawnie przechowywana karma traci zarówno walory smakowe, jak i wartości odżywcze.

Jak przechowywać suchą karmę dla psa w czasie podróży?

Jeżeli wyjeżdżasz i towarzyszy ci twój pies, zabierz ze sobą suchą karmę w oryginalnym opakowaniu lub podziel ją na mniejsze porcje i przesyp do szczelnie zamkniętych woreczków strunowych.

Ponadto każdy rodzaj pokarmu przechowuj w możliwie jak najchłodniejszym miejscu w samochodzie – np. w bagażniku. Latem sprawdzi się stosowanie opakowań termicznych, do których można włożyć worki strunowe z suchym prowiantem dla psa lub saszetki z mokrą karmą.

Przechowywanie psiej karmy nie jest trudne, ale trzeba przestrzegać kilku zasad. Jeśli zadbasz o to, aby zawsze znajdowała się ona w odpowiednim opakowaniu, w miejscu o właściwej temperaturze, to będzie tak samo wartościowa dla twojego pupila jak smaczna.

Nasi eksperci radzą

PODOBNE WPISY