Ile razy dziennie karmić psa? Podstawowe zasady karmienia

W Twoim domu pojawił się kolejny członek rodziny? Chcesz zadbać o niego najlepiej, jak potrafisz? Podstawą jest dopasowanie właściwej diety psiaka, a to dość wymagające zadanie. Chcąc uniknąć niepotrzebnych błędów, warto kierować się w tym zakresie wskazówkami specjalistów. Sprawdź, jak często karmić pupila i które pokarmy będą dla niego najbardziej wartościowe. Podpowiadamy, co powinieneś wiedzieć na ten temat.

Ile razy powinien jeść pies, aby miał energię i wszelkie składniki odżywcze?

Ile razy dziennie powinien jeść pies– to jedno z najczęściej pojawiających się pytań wśród właścicieli czworonogów. Warto pamiętać, że ilość i wielkość poszczególnych posiłków zależy od wielu czynników. Przede wszystkim konieczne jest uwzględnienie wieku zwierzęcia, ale również jego:

  • masy ciała,
  • aktywności,
  • rasy.

Karmienie psa inaczej wygląda w przypadku szczenięcia, a inaczej u dorosłego osobnika. Sama rasa zwierzęcia jest również niezwykle istotna. Część czworonogów może mieć uwarunkowania genetyczne związane z tendencją do tycia. Jeżeli ich karmienie nie będzie opracowane na podstawie indywidualnych potrzeb zwierzaka, to może ono odbić się na jego zdrowiu. Nie wiesz, jak karmić psa, aby zadbać o jego prawidłowy rozwój oraz zdrowie? Skonsultuj się z weterynarzem lub sięgnij po poradę specjalistów ze sklepów internetowych z karmą dla psa.

Ile razy dziennie karmić psa w wieku szczenięcym?

Karmienie małego czworonoga to jedno z najtrudniejszych zadań. Posiłki pupila powinny być dostosowane do jego dziennego zapotrzebowania. Ile razy karmić psa w wieku szczenięcym? Młode pieski już w czwartym tygodniu swojego życia odstawia się od karmienia przez matkę. To właśnie w tym momencie dobra opieka nad maluchami jest najważniejsza. Zaspokajanie ich potrzeb wpływa również na wytworzenie więzi pomiędzy nimi a właścicielem. Karmienie psa raz dziennie w przypadku szczeniaków, całkowicie się nie sprawdza. Najlepiej dzienną dawkę pokarmu podzielić na kilka mniejszych porcji. Warto również pamiętać o tym, że dieta młodych psów powinna być urozmaicana stopniowo. Jeżeli pupil pochodzi z hodowli, to przy zmianie pożywienia najlepiej mieszać początkowo dwie karmy i stopniowo przechodzić na nowy produkt. Dzięki czemu szczeniak będzie miał czas na przyzwyczajenie się do nowych smaków. Wpływa to również pozytywnie na:

  • układ pokarmowy szczeniaka,
  • ogólne samopoczucie po posiłkach.

Karmienie psaw wieku szczenięcym warto rozpocząć od podawania mu lekko rozmoczonej karmy suchej na zmianę z karmą z puszki lub karmą ze słoika. Warto natomiast zwrócić uwagę na oznaczenia pożywienia, ponieważ nie każde nadaje się dla szczeniąt.

Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze karmy dla szczeniąt?

Dobierając karmę dla szczeniaka, warto sięgać po produkty dostosowane do wieku psa. Te dla najmłodszych czworonogów bardzo często mają na opakowaniu adnotację „junior”, co świadczy o ich przeznaczeniu. Szczeniaki mają bardzo duży apetyt. Nie można więc podawać im zbyt dużych ilości karmy, ponieważ zjedzą całość na raz. Zastanawiasz się w związku z tym, ile razy karmić psa w wieku szczenięcym, aby dostarczyć mu wszelkich niezbędnych składników do prawidłowego rozwoju? Ilość posiłków dla szczeniaka zależy od wielu czynników.

  • Szczenięta od 6 do 8 tygodnia życia powinny otrzymywać nawet do pięciu posiłków w ciągu dnia.
  • Po 8. tygodniu życia, aż do 6. miesiąca ilość posiłków w ciągu dnia powinna być ograniczona od 3 do 4.
  • Po 7. miesiącu życia pies może być przyzwyczajany do standardowego karmienia, czyli do 2-3 posiłków w ciągu dnia.

Wielkość każdego posiłku powinna być natomiast dopasowana do indywidualnego zapotrzebowania, które w głównej mierze opiera się na rasie psa, a także wadze, jaką ma pupil.

Ile razy dziennie karmić psa dorosłego?

Twój pupil ma już kilka lat, a Ty zastanawiasz się, jak karmić psa dorosłego, aby mieć pewność, że troszczyć się o niego we właściwy sposób? Zgodnie z założeniami specjalistów dorosłe psy powinny zjadać dwa posiłki w ciągu dnia – najlepiej o poranku oraz wieczorem. Ten system karmienia sprawdza się jednak wyłącznie u psów dużych oraz średnich. W przypadku czworonogów zaliczanych do ras małych oraz miniaturowych może to wyglądać nieco inaczej. Przede wszystkim takie psiaki mają mniejsze żołądki i krótsze układy pokarmowe. Oznacza to, że ich przemiana materii w ich przypadku może być nawet dwa razy szybsza niż u dużych psów. Mając pod opieką psa zaliczanego do tej drugiej grupy, konieczne jest zwykle wzbogacenie jadłospisu o trzeci posiłek.

Pozostaje jeszcze jedna ważna kwestia. Ile razy powinien jeść pies pracujący? Psy pracujące oraz te biorące czynny udział w różnych sportach, psy w podeszłym wieku oraz te borykające się z nadwagą powinny jeść więcej niż dwa posiłki dziennie. Oczywiście nie oznacza to, że ich posiłki będą wyglądać identycznie – powinny być dostosowane do potrzeb psa. Jednak sama reguła dotycząca zwiększonej ilości posiłków sprawdza się w tym przypadku naprawdę dobrze.

Czy karmienie psa raz dziennie jest dla niego bezpieczne?

Każde źródło, które sprawdzasz, wskazuje coś innego, a Ty nie wiesz, ile razy dziennie powinien jeść pies, aby można było mówić o jego zdrowym odżywianiu? Warto pamiętać, że podobnie jak ludzie psy tak samo odczuwają sytość. Bardzo obfity posiłek w diecie zwierzęcia jest dużym obciążeniem, nie tylko dla jego żołądka, ale również jelit, wątroby, nerek, które są wówczas narażone na bardzo intensywną pracę. Jeden duży posiłek dla psa to także spora jednorazowa dawka energii, którą nie zawsze jest w stanie spożytkować. Dodatkowo zwierzęta często mają problemy z nadkwasotą w żołądku, które może objawiać się niepokojem u psa – nasilającym się w porze wieczornej. Ta dolegliwość wynika z nieprawidłowego odżywiania pupila.

Decyzja o karmieniu zwierzęcia tylko raz dziennie jest według specjalistów sporym błędem. Zdecydowanie zdrowsze jest podzielenie dziennej dawki na dwa posiłki. Warto także pamiętać, że niezależnie od rasy, psy po pewnym czasie wpadają w rutynę, którą lubią. Fakt, że zostają pożywienie o określonej porze, uspokaja je i dzięki temu czują się bezpiecznie.

Karmienie psa – co powinien jeść domowy pupil?

Komponując posiłki dla psa, można wybierać pomiędzy karmą w batonach, puszkach, słoikach, pożywieniem sypkim, naturalnymi gryzakami czy też gotowymi zestawami smakołyków. Podstawą jest pokarm pełnoporcjowy. Dodatkiem w codziennej diecie mogą być natomiast różnego rodzaju smaczki z drobiu, wołowiny lub dziczyzny. Najchętniej wybierane dodatki dla czworonoga to między innymi:

Przy wyborze karmy czy gryzaka warto sprawdzić, jakie składniki odżywcze zawiera dany produkt. Zarówno zbyt mała ilość minerałów, jak i ich nadmierne stężenie może wpływać negatywnie na zdrowie czworonoga. Pełnowartościowy posiłek powinien zawierać takie elementy jak:

  • białko,
  • aminokwasy,
  • tłuszcze,
  • witaminy,
  • minerały,
  • węglowodany.

Zdaniem weterynarzy, najlepszym rozwiązaniem jest mieszany sposób karmienia. Karma sucha jest znacznie bardziej kaloryczna od mokrej, dlatego też jej podawanie jest idealnym sposobem na szybkie dostarczenie sporej dawki energii zwierzęciu. Jednak to mokry pokarm wpływa na gospodarkę wodną organizmu i pomaga w zachowaniu prawidłowej sylwetki ciała.

Najważniejsze informacje dotyczące żywienia psów w skrócie

Właściciele psów powinni mieć świadomość, że ich podopieczni powinni odżywiać się wyłącznie pokarmem przygotowanym specjalnie dla nich. Podawanie zwierzakowi pozostałości po obiedzie jest surowo zabronione i może stanowić realne zagrożenie dla jego zdrowia. Część pokarmów może okazać się wręcz toksyczna, a na górze tej listy jest między innymi czekolada, rodzynki czy cebula.

Dbając o zdrowie czworonoga, warto wybrać sprawdzone produkty. Dotyczy to nie tylko pełnoporcjowej karmy, ale także gryzaków, które idealnie sprawdzą się w roli przekąsek, jak np. filety z piersi drobiowej czy też hamburgery wołowe. Z ich pomocą można w ciekawy sposób urozmaicić codzienną dietę psiaka. Nie bez znaczenia jest oczywiście zachowanie odpowiednio wielkich porcji posiłków. Natomiast przy wyborze karmy mokrej czy suchej zawsze konieczne jest sprawdzenie jej składu. Karma powinna być bogata w składniki odżywcze, które sprzyjać będą prawidłowemu zdrowiu psa. Stosując się do takich wskazówek, Twój pies będzie zadowolony, a Ty zyskasz gwarancję, że jest silny i zdrowy.

Nasi eksperci radzą

PODOBNE WPISY