Czy jajko dla kota to dobry pomysł?

Zwolennicy jajek podkreślają, że mają one bardzo dobry wpływ na dietę człowieka. Jednak czy produkt ten można bezpiecznie podawać kotu, bez obaw, że wyrządzi się mu tym krzywdę? Zdaniem weterynarzy dieta kota może być wzbogacona o jajko. Składniki odżywcze, jakie zawiera, nie są jednak na tyle dopasowane, aby mogło stanowić ono kompletny posiłek dla mruczka. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

Surowe żółtko – właściwości

Jajko, a przede wszystkim żółtko dla kota, stanowiące wzbogacenie codziennej diety jest elementem, na który bardzo często decydują się opiekunowie tych domowych zwierząt. Cały sekret tkwi bowiem w luteinie, jaką ono zawiera. Surowe żółtko dla kota, bogate w ten pierwiastek, wpływa bardzo pozytywnie na prawidłowe działanie mózgu mruczka. Działa pozytywnie także na układ nerwowy zwierzęcia, pomaga w prawidłowym widzeniu, co jest szczególnie istotne w przypadku kotów starszych. Weterynarze zaznaczają, że zawarta w jajkach luteina odpowiada w dużym stopniu za prawidłową budowę siatkówki oczu.

Surowe jajko dla kota jest również źródłem naturalnej lecytyny, która:

  • obniża cholesterol u zwierzęcia,
  • działa ochronnie na wątrobę,
  • ma właściwości przeciwzapalnie.

Żółtko dla kota to również cenne źródło wielu witamin – z wyjątkiem witaminy C. Ten dodatek do codziennej diety zwierzęcia pozwala na dostarczenie do jego organizmu cennych substancji odżywczych, w tym żelaza, magnezu, chloru czy sodu. Są one niezbędne do prawidłowego rozwoju. Żółtko jest również źródłem kwasów tłuszczowych, w tym omega-3 oraz omega-6, których obecność wspomaga działanie przeciwzapalnie. Właściciele kotów bardzo często do podniesienia ich poziomu używają zewnętrznej suplementacji lub specjalnych karm, które są nimi wzbogacone. Tymczasem często okazuje się, że zupełnie nie ma takiej potrzeby.

Jajko dla kota to nie tylko żółtko, ale również jego druga część, jaką jest białko, które również warto podawać zwierzęciu. Jest ono źródłem aminokwasów egzogennych. Składniki z tej grupy muszą być podawane zwierzęciu dodatkowo, z uwagi na fakt, że organizm kota nie dokonuje ich samodzielnej syntetyzacji z pokarmów.

Czy koty mogą jeść jajka i jako wpływa ono na ich codzienną dietę?

Obecne w diecie kota jajko pozytywnie wpływa na jego organizm. Nie oznacza to jednak, że każdy mruczek powinien mieć wprowadzony ten składnik dodatkowo do swojego jadłospisu. W dużej mierze zależy to od rodzaju pożywienia, jakie podaje się kotu. Tanie karmy, o wątpliwym pochodzeniu i składzie często nie mają nic wspólnego ze zdrowym odżywianiem. Ich podawanie często wiąże się z oszczędnością właściciela, jednak nie wnosi nic pozytywnego. Dbając o zdrowie zwierzęcia, warto podawać mu pełnoporcjową karmę w puszkach, bogatą w cenne składniki odżywcze. Bardzo często w takim pożywieniu znajduje się już jajko. Jego zawartość szacuje się zwykle na około 5%.

Jak działa surowe jajko dla kota i kiedy można je wprowadzić do jadłospisu?

Właściciele kotów powinni wiedzieć, że surowe jajko dla kota, jest dla niego jak zastrzyk dodatkowych substancji odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Regularnie dodawane go do diety zwierzęcia znacznie wpływa na poprawę kondycji zwierzęcia. Właściciele, stosujący jajka jako dodatkowy suplement po pewnym czasie mogą zauważyć piękną sierść mruczka czy lepszy stan jego skóry. Również linienie zwierzęcia znacząco się zmniejsza.

Jajko dla kotapodawane jako dodatek do jadłospisu to kwestia, która zawsze powinna być skonsultowana z weterynarzem. Konieczne będzie przebadanie zwierzęcia i wykonanie u niego morfologii wraz z jonogramem. Dzięki temu możliwe jest ustalenie pH jego soków żołądkowych. Parametr ten jest niezwykle ważny i wpływa na możliwość podawania mruczkowi nie tylko surowego jajka, ale również innych produktów pochodzenia zwierzęcego. Jeżeli pH soków żołądkowych kota jest za niskie, należy wstrzymać się z tego typu suplementacją – może być ona powodem pojawienia się u kota bakterii oraz innych pasożytów.

Żółtko dla kota – wysokokaloryczny dodatek do posiłków

Właściciele kotów, którzy podają swoim podopiecznym żółtko, muszą mieć świadomość tego, że nie jest to wyłącznie zastrzyk potrzebnych witamin i minerałów. To również wysoce kaloryczny element posiłków. Szacuje się, że jajko średniej wielkości, które ma około 70 gramów, może mieć nawet 91 kcal. Informacja ta jest niezwykle istotna w przypadku ras, które mają tendencję do przybierania na wadze. Karma w słoikach połączona z dodatkiem surowego jajka powinna być odpowiednio kontrolowana przez właściciela. W przeciwnym przypadku można doprowadzić do otyłości mruczka.

Nie tylko żółtko dla kota może być niebezpieczne

Surowe żółtko dla kota to nie jedyny element, na który trzeba zwrócić uwagę – należy pamiętać również o białku jajka. Ma ono silne działanie alergizujące. W celu uniknięcia pojawienia się objawów alergii, podawanie jajka, warto rozpocząć więc wyłącznie od samego żółtka. Dodanie do posiłku całego jajka mogłoby spowodować reakcję alergiczną, która objawia się najczęściej wzdęciami oraz bólami brzucha.

Czy kot może jeść jajko, jeżeli nigdy wcześniej nie miał z tym składnikiem kontaktu?

Podawanie jajka surowego kotu, który do tej pory żywił się głównie karmą suchą oraz mocno przetworzoną nie jest najlepszym rozwiązaniem. Tego typu dieta u zwierzęcia wpływa bowiem na pH jego żołądka, powodując znaczne jego obniżenie. Jedynie osobniki, których dieta jest mocno zbilansowana i bogata między innymi w produkty takie jak mokra karma z rybą, będą w stanie zneutralizować bakterie, jakie znajdują się w surowym jedzeniu.

Najczęściej spotykanymi w surowym jedzeniu są bakterie Salmonelli oraz Escherichia coli, które zagrażają zdrowiu nie tylko zwierzęciu, ale również człowieka. Koty, u których nie przeprowadzono badań mających na celu ustalenie pH kwasów żołądkowych, a u których współczynnik ten był za niski, zostaną narażone na zarażenie się wspomnianymi bakteriami. Właściciele kotów często decydują się na polewanie wrzątkiem jajek przed podaniem ich zwierzęciu. Nie jest to jednak skuteczna metoda, gdyż bakterie mogą przeniknąć przez skorupkę do ich wnętrza. Z kolei gotowanie jajek przed podaniem ich mruczkowi skutecznie eliminuje możliwość zarażenia się bakteriami, jednak eliminuje ze składu cenne minerały potrzebne zwierzęciu. Gotowane jajko może jedynie podnieść kaloryczność posiłku, nie ma żadnych dodatkowych wartości.

Czujesz się zagubiony natłokiem informacje i ostatecznie nie wiesz, czy koty mogą jeść jajka surowe? Z praktyki podawania ich zwierzęciu powinno się zrezygnować, jeżeli kot od początku przyzwyczajony jest wyłącznie do karmy suchej oraz przetworzonych posiłków. Tyczy się to szczególnie białek, ze względu na enzym, jakim jest awidyna. Jest ona obecna w surowym białku, a jej spożycie przez kota wiąże się ze znacznym ograniczeniem przyswajania przez zwierzę cennych dla niego witamin. Brak witamin z grupy H oraz B7 w organizmie przyczynia się do powstawania zapalenia skóry czy wypadania kociej sierści. Ponadto mruczek znacznie szybciej się męczy, a dodatkowo może pojawić się męcząca biegunka. Białko nie jest więc najlepszym elementem posiłków kota. Żółtko ze względu na swoje wartości można podawać, ale po wcześniejszej konsultacji z weterynarzem lub po przeprowadzeniu badań.

Surowe jajko – składniki odżywcze, które można dostarczyć na inne sposoby

Po przebadaniu kota może okazać się, że pH jego kwasów żołądkowych jest zbyt niskie, aby jego dietę wzbogacać surowym jajkiem. Nie musisz jednak obawiać się, że Twój pupil nie będzie miał dostatecznie dużo witamin i minerałów z codziennym jadłospisie. Rozwiązaniem tego problemu są gryzaki – naturalne przekąski dla kota powstające z fileta kaczki lub kurczaka. Koci smakosze mogą również skosztować śledzia suszonego lub szprotek suszonych. Jest to idealny sposób na uzupełnienie u mruczka potrzebnych mu witamin i minerałów.

Podsumowując, czy kot może jeść jajko?Tak, chociaż nie we wszystkich przypadkach i zawsze przed podaniem mu tego produktu warto dokładnie zbadać stan jego zdrowia oraz przeanalizować jego dotychczasową dietę. Dzięki temu będziesz pewny, że nic mu nie zagrozi i nie narazisz mruczka na problemy żołądkowe.

Nasi eksperci radzą

PODOBNE WPISY