Codzienny jadłospis kociąt

Właściwe żywienie kociąt i dobrze zbilansowana dieta przyczyniają się do rozwoju tych zwierząt. Ich właściciele nie powinni sięgać po przypadkowe produkty, które znajdą na marketowych półkach. Te nie zawsze są odpowiednie, a ich jakość bywa wątpliwa. Małe kocięta wymagają dostarczenia do ich organizmu składników odżywczych i witamin. Zastanawiasz się, co jedzą małe koty? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć na ten temat.

Rozwój kociąt – co podawać pupilom przez kilka pierwszych miesięcy?

Pierwsze tygodnie życia kociąt to naturalna bliskość z ich matką. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że zwierzęta odżywiają się przede wszystkim jej mlekiem, które dostarcza im wszystkiego, czego potrzebują na tym etapie swojego życia:

  • substancji odżywczych,
  • tłuszczów,
  • białek.

Mogą zdarzyć się jednak nieprzewidziane sytuacje, kiedy kotka nie będzie mogła karmić małych. Co wówczas? Wiele osób popełnia bardzo poważny błąd, podając kociętom krowie mleko. To natomiast nie jest dla nich wskazane z różnych powodów. Najlepiej zamiast niego wybrać produkty mlekozastępcze.

Prawidłowe żywienie kociąt, o które powinien zatroszczyć się ich opiekun, rozpoczyna się, kiedy te mają około 1,5 miesiąca. Wówczas można wdrożyć do ich codziennej diety karmę pełnoporcjową. Należy przy tym pamiętać, aby były to produkty z serii „junior”. Te są lekkostrawne i odpowiednie dla wrażliwych żołądków.

Jak karmić kocięta po pierwszym roku życia?

W ciągu 12 miesięcy życia kota jego układ pokarmowy i odporność normują się na tyle, że zwierzę można uznać za dorosłe. W związku z tym zmienia się również sposób jego żywienia. Zapotrzebowanie kaloryczne kota jest znacznie większe, a to oznacza, że konieczna jest zwykle zmiana karmy. Takie pożywienie zwykle oznaczone jest w sklepach nazwą „adult”.

Etapy rozwoju kota, nawet w przypadku dorosłego osobnika mogą natomiast wyglądać różnie. Zdarza się, że między 6 a 12 miesiącem życia zwierzaka, jego właściciele decydują się oddać go na kastrację. Wówczas samo późniejsze żywienie jest inne. Najlepiej wybierać bowiem karmy pełnoporcjowe oznaczone jako „sterilised”. To może uchronić go przed nadmiernym tyciem i utratą kondycji.

Jak karmić kocięta, aby te miały energię i dobrą kondycję?

Pomimo tego, że małe kocięta wymagają nieco innego żywienia niż dorosłe kocury, to pewne podstawy są niezbędne. Każda karma dla tych zwierząt powinna mieć w swoim składzie podstawowe elementy takie jak:

  • witaminy,
  • minerały,
  • białko,
  • tłuszcze.

Składniki mineralne niezależnie od etapu rozwoju kota, mają ogromny wpływ na prawidłową budowę jego kości i zębów. Nie bez znaczenia jest w tym przypadku wapń, potas, magnez, cynk, selen. Najważniejsze z tych mikroelementów zawiera mokra karma z rybą w puszce.

Witaminy wspierające rozwój kociąt to elementy, które mają zdolność do rozpuszczenia się w tłuszczach. Są to składniki z grupy B, witaminy: A, E, D, K. Dzięki nim mruczki są umięśnione, mają prawidłową krzepliwość krwi, są zdecydowanie mniej narażone na występowanie chorób oczu, a co najważniejsze ich układ nerwowy funkcjonuje prawidłowo.

Białko to jeden z najważniejszych składników odpowiedzialnych za rozwój i wzrost – nie tylko kotów, ale także innych zwierząt domowych. Dlatego jego udział w karmach, niezależnie od ich rodzaju, jest zawsze dość wysoki. Można znaleźć go między innymi w karmie z rybą.

Tłuszcze jeżeli chodzi o żywienie kociąt mają ogromny wpływ na ich metabolizm i procesy trawienne, o czym wie większość właścicieli mruczków. Nie są to jedyne zalety, jakie płyną ze spożywania odpowiedniej dawki tłuszczów. Poza tym wspomagają one także zdrową skórę i piękną sierść. Dostarczają zwierzętom energii, transportują witaminy po całym organizmie, a w niektórych przypadkach mogą mieć także wpływa na prawidłową rozrodczość kotów.

Jakie składniki poza podstawowymi zawiera pokarm dla kota?

Zastanawiasz się, jakie składniki kryją się w tym, co jedzą małe koty i czy na pewno wszystkie z nich są wskazane? Przede wszystkim warto podkreślić, że to właściciele decydują, jaką jakościowo karmę wybierają dla swoich podopiecznych. Wybór rynkowy jest ogromny, a co za tym idzie, można spotkać się z różnymi produktami. Część z nich jest przeciętna – te warto omijać, nawet pomimo ich często atrakcyjnej ceny. Sięgając jednak po asortyment znanych i sprawdzonych producentów, nie trzeba obawiać się, że skład karmy będzie w jakiś sposób niebezpieczny dla pupila.

Dla przykładu rybna karma w słoikach poza mięsem i produktami pochodzenia zwierzęcego ma w swoim składzie:

  • jaja,
  • tłuszcze,
  • warzywa np. marchewkę,
  • jod,
  • taurynę, L-karnitynę,
  • włókno surowe.

To natomiast tylko część składników, ponieważ takie pożywienie jest bogate w witaminy (D3, E), a także minerały: cynk, miedź, mangan.

Jak karmić kocięta – suchą czy mokrą karmą?

Wybór pełnoporcjowej karmy dla kotów wcale nie jest taki łatwy. Właściciele mruczków stoją przede wszystkim przed trudną decyzją i muszą odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytanie: pokarm suchy czy mokry? Teorii na ten temat jest całe mnóstwo i w każdej można znaleźć małe ziarenko prawdy. Jak ta kwestia wygląda w praktyce? Podpowiadamy.

Sucha karma dla kota jest na tyle zbilansowana, że decydując się na nią, Twój zwierzak otrzyma wszystko, czego potrzebuje. Są w niej składniki mineralne, witaminy, tłuszcze, aminokwasy. Jest to także odpowiedź na zapotrzebowanie kaloryczne kota. Natomiast taka dieta bywa monotonna i zdarza się, że bardziej wybredne kocięta po pewnym czasie przestaną zjadać ją ze smakiem. Dlatego wiele osób decyduje się na żywienie mieszane. Oznacza to, że naprzemiennie podaje się pupilowi karmę suchą oraz mokrą.

Czy małe kocięta nie mają problemu z przyjmowaniem suchej karmy?

Właściciele małych kotów bywają w stosunku do nich nadopiekuńczy. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, w końcu biorą odpowiedzialność na żywe istoty, które stają się członkami ich rodzin. W związku z tym wielu z nich obawia się, że malutki kot nie da sobie rady z pogryzieniem suchej karmy. Takie sytuacje zdarzają się raczej rzadko, jednak i na nie warto być przygotowanym. Jeżeli zauważy się problem, to można delikatnie skropić pokarm letnią wodą. Wówczas stanie się on miękki i bez problemu zostaje zjedzony przez małego mruczka.

Żywienie kociąt zacznij od małych opakowań karmy

Małe kocięta, a czasem nawet i starsze koty są dość wybredne jeżeli chodzi o jedzenie. Może okazać się, że karma, którą wybrałeś wcale nie przypadnie im do gustu. Zdarza się, że z właściwym pokarmem trafia się dopiero za którymś razem z rzędu. Dlatego specjaliści bardzo często doradzają, aby początkowo nie kupować dużych opakowań produktów. Te mają co prawda atrakcyjniejszą cenę w stosunku do małych paczek, słoiczków czy puszek, jednak w momencie kiedy nie zasmakują zwierzakowi – będą nadawały się do wyrzucenia.

Nie tylko karma podstawowa – postaw także na przekąski i przysmaki!

Pierwsze etapy rozwoju kota nie są właściwe, ale wprowadzać do diety zwierzaka różnego rodzaju dodatki. Jednak po ukończeniu 12 miesiąca życia codzienny jadłospis mruczka może być znacznie bardziej zróżnicowany. Poza karmami pełnoporcjowymi warto sięgnąć więc po przekąski i gryzaki dla kotów. Są to zarówno produkty mięsne, jak i rybne. Wśród chętnie wybieranych znajdują się między innymi:

Oczywiście z ilością takich przekąsek nie można przesadzić. Nie mogą one zastąpić także podstawowego pożywienia. Smaczki świetnie sprawdzają się natomiast, kiedy musisz uzupełnić w diecie zwierzaka składniki mineralne, których mu brakuje. Co więcej, doskonale sprawdzają się, aby zająć go, kiedy Ty chwilowo nie masz czasu.

Żywienie kotów to dość skomplikowana sprawa. Właściciele tych zwierząt muszą pamiętać o wielu kwestiach już od pierwszych chwil, aby ich pupil rozwijał się prawidłowo. Przede wszystkim niezbędne jest natomiast wybieranie wysokiej jakości pożywienia produkowanego przez sprawdzone marki. To gwarancja pewnego składu, a także bezpieczeństwa dla zwierzaka. Czasem więc warto zapłacić nieco więcej i mieć jasność, co je mruczek.

Podobne produkty

Nasi eksperci radzą

PODOBNE WPISY